Reklamní banner

Podpořte, prosím, náš server kliknutím na banner našich sponzorů nebo partnerů. Děkujeme.

Dnes je 22. 9. 2020
Svátek má:
každý dobrý pivař!

Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

[Zpět na přehled příspěvků]

Detail příspěvku:

 Autor:CHI s.r.o Žatec
 Datum:13. 8. 2001 17:24:00
 Nadpis:Nová odrůda chmele - AGNUS
 Text:Nová odrůda chmele - AGNUS
Po dlouholetém úsilí šlechtitelů byla zaregistrována nová odrůda chmele pro pěstování v ČR s názvem Agnus. Nová odrůda chmele je typická vysokým obsahem pivovarsky účinných látek. Řadí se do skupiny chmelů typu superalfa a do současné doby nebyla v České republice žádná odrůda tohoto typu registrována. Chmelové výrobky z této odrůdy budou využívány v pivovarech pro první chmelení, pro které jsou tuzemskými pivovary zatím výhradně používány výrobky ze zahraničí. V současné době v rámci výzkumného projektu podporovaným Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, probíhají v pěti českých pivovarech ověřovací zkoušky. Dílčí výsledky poukazují na dobré pivovarské vlastnosti, které odrůda Agnus získala po aromatické odrůdě Sládek. Již s předstihem se provádí rajonizace této odrůdy v rámci výzkumného projektu podporovaném Národní agenturou pro zemědělský výzkum Mze ČR, s cílem vybrat nejlepší lokality pro pěstování odrůdy Agnus. Současným prvořadým cílem je výsadba této nové odrůdy do provozních podmínek a uspokojit již dnes požadované množství suroviny tuzemskými pivovary.

Charakteristika nové odrůdy Agnus
Odrůda Agnus vznikla několikanásobným křížení odrůd Sládek, Bor, Northern Brewer, Osvaldův klon 72, Osvaldův klon 126 a šlechtitelského materiálu. Je charakteristická červenou barvou révy, válcovitým až kyjovitým tvarem rostliny a má středně dlouhé až dlouhé pazochy. Chmelové hlávky jsou středně nasazené, vejčitého tvaru a jsou typické vysokou těžkostí. Obsahuje 27 – 31 % hm. veškerých silic, z toho 12 – 16 % hm. alfa hořkých kyselin s podílem kohumulonu 32 – 38 % rel. a 6 – 9 % hm. beta hořkých kyselin. Hmotnost silic je 2,5 – 3,0 g/100 g. Výnosová úroveň je 1,8 až 2,5 t/ha. Odrůda Agnus vykazuje na počátku růstu náchylnost k peronospoře chmelové, ale dospělá rostlina po dosažení stropu konstrukce vykazuje toleranci k peronospoře chmelové i k padlí chmelovému. Nová odrůda má dobré pivovarské vlastnosti, které získala po odrůdě Sládek, které se na původu podílí jednou čtvrtinou. Odrůda Agnus není citlivá k agrotechnickým zásahům a vykazuje dobrou česatelnost.

Ostatní reakce:

 CHI s.r.o Žatec:  „Den otevřených dveří“, dne 15.8.2001 
>> CHI s.r.o Žatec:  Nová odrůda chmele - AGNUS 
 milan:  Re: Nová odrůda chmele - AGNUS 


Vkládání příspěvků bylo dočasně pozastaveno.

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2020 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum