Reklamní banner

Podpořte, prosím, náš server kliknutím na banner našich sponzorů nebo partnerů. Děkujeme.

Dnes je 8. 12. 2021
Svátek má:
každý dobrý pivař!

Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

[Zpět na přehled příspěvků]

Detail příspěvku:

 Autor:ČTK
 Datum:17. 2. 2003 23:22:00
 Nadpis:Anheuser-Busch prohrál v Británii při o značku "Bud"
 Text:

LONDÝN 17. února (ČTK) - Americká a světová pivovarská jednička Anheuser-Busch ztratila v Británii dlouhou soudní bitvu, v níž chtěla zablokovat Budějovickému Budvaru používání značky "Bud". Podle agentury Reuters to vyplývá z rozhodnutí Sněmovny lordů.

Právní výbor Sněmovny lordů, který je v Británii nejvyšší soudní instancí, zmařil poslední pokus Anheuseru o revokaci rozhodnutí britských soudů ve věci práva Budvaru na značku "Bud" v Británii. Tříčlenný výbor zamítl žádost o pokračování tohoto sporu u britských soudů a důvody svého rozhodnutí neudal.

"Ještě jsme neobdrželi rozsudek ani odůvodnění. Ale rozhodnutí nás těší, napomůže nám k dalšímu rozvoji našich obchodních aktivit," reagoval pro ČTK ředitel Budvaru Jiří Boček.

Anheuser-Busch se chtěl odvolat proti předchozím rozhodnutím, která vyzněla ve prospěch Budvaru, a argumentoval tím, že Budvar značku "Bud" v Británii nepoužívá.

Anheuser-Busch a Budvar vedou asi 40 soudních sporů a dalších asi 40 řízení před patentovými úřady ve světě o právo používat označení Budweiser a odvozené značky. Český pivovar s odvoláním na to, že jde o označení místa původu, chce mít toto označení vyhrazeno jen pro pivo, které se vyrábí v Budějovicích. Američané zase tvrdí, že nejde o označení původu, ale o ochrannou známku, kterou si zaregistrovali dávno před Čechy a do jejíž celosvětové známosti investovali obrovské sumy.

Oběma firmám se daří se střídavými úspěchy. Loni maďarský úřad pro patenty a obchodní známky vyhověl Anheuseru a zrušil Budvaru registraci označení původu pro značku Bud, ponechal však Jihočechům registraci označení původu pro značky Budweiser Bier- Budvar a Budweiser Budvar.

Další podobný spor loni vyhráli Američané v Itálii a předběžně i na Novém Zélandě, zatímco Budvar uspěl v Jižní Koreji. Dnešní prohru v Británii však Anheuser utrpěl na svém druhém největším trhu.

Výstav n.p. Budějovický Budvar dosáhl loni 1,213 milionu hektolitrů piva, což byl meziroční pokles o více než 100.000 hektolitrů. V důsledku silné koruny a propadu prodeje po záplavách se snížily výnosy pivovaru o 160 milionů na 2,430 miliardy korun. Hrubý zisk podle předběžných údajů činil 280 milionů korun. Proti roku 2001 tak poklesl o 160 milionů korun.

Zatímco v roce 2001 prodal pivovar na českém trhu 788.000 hektolitrů piva, loni to bylo 699.000 hektolitrů. Export loni poklesl o 2,5 procenta. O 50 procent se snížil vývoz do Itálie a o sedm procent na Slovensko. Naopak růst vykázal export do Spojených států, Francie, Dánska, Chorvatska, Lotyšska, Ruska a Kanady. Na dceřiné společnosti pivovaru v Chorvatsku, Německu a Velké Británii připadá již 30 procent celkového objemu exportu. V roce 2001 to bylo 13 procent.

Ostatní reakce:

>> ČTK:  Anheuser-Busch prohrál v Británii při o značku "Bud" 


Vkládání příspěvků bylo dočasně pozastaveno.

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum