Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

[Zpět na přehled příspěvků]

Detail příspěvku:

 Autor:CHI
 Datum:23. 6. 2001 22:22:00
 Nadpis:Doporučení pro chmelaře
 Text:Vážení pěstitelé,


jelikož jsme při monitorovacích kontrolách po chmelnicích zjistili již nyní zvýšený výskyt houbových patogenů na chmelových listech (tj. spóry padlí chmelového a četné klasovité výhony s primární infekcí peronospory chmelové, ale i příznaky sekundární infekce na listech), doporučujeme provést neprodleně ochranné ošetření.
V případě padlí chmelového se jedná o přípravky SAPROL NEW a BAYFIDAN 250 EC, proti peronospoře pak jsou vhodné fungicidy ALIETTE 80 WP nebo RIDOMIL PLUS 48 WP, vše v koncentracích dle Metodiky ochrany chmele pro rok 2001. Přípravky proti oběma chorobám je možné kombinovat, popř. i s přídavkem ATONIKU. Vždy je však nutné dodržet zásadu míchání jen předem naředěných koncentrátů a nepřekračovat max. počet 3 přípravků při jednom ochranném zásahu, popř. nemíchat nevhodné kombinace.

Na rozdíl od minulého týdne byl na mnoha lokalitách v posledních dnech zjištěn silný výskyt okřídlených mšic z primárních hostitelů a na chmelových rostlinách se již vytvářejí četné kolonie bezkřídlých virginogenních nymf. Intenzita výskytu je však zatím dosti rozdílná, proto doporučujeme věnovat prohlídce každé chmelnice zvýšenou pozornost. Na chmelnicích se silným výskytem mšice chmelové bude nutné provést již v následujícím týdnu (4–10. 6.) zásahy buď přípravkem KARATE 2,5 WG nebo MARSHAL 25 EC, jehož použití je však limitováno importními tolerancemi do USA a tudíž je nezbytné jej konzultovat s obchodníky chmelem. Na lokalitách se slabším nebo středním výskytem mšice je možné toto první ošetření vypustit a provést ošetření přípravkem CHESS 25 WP, (který je však rovněž limitován dosud chybějícími tolerancemi do USA), nebo přípravkem CONFIDOR 70 WG. Aplikace CHESSU 25 WP přichází v úvahu již od počátku druhé červnové dekády, v případě CONFIDORU 70 WG nedoporučujeme aplikaci dříve než v průběhu třetí červnové dekády.

Lokálně byly rovněž zjištěny výskyty svilušky chmelové, především na okrajích chmelnic a v okolí chmelových sloupů. Proto doporučujeme i v případě tohoto škůdce provést důslednou kontrolu chmelnic a v případě zjištěného výskytu svilušky doporučujeme rovněž provést následné ošetření. V této době je nejvhodnější aplikace akaricidu s dlouhodobým reziduálním účinkem – NISSORUN 10 WP. Je možné použít i další přípravky – VERTIMEC 1,8 EC nebo nově registrovaný ORTUS 5 SC. Přípravek OMITE 30 W doporučujeme použít až ve druhé polovině vegetace, především z důvodu jeho krátké ochranné lhůty. U všech zmíněných akaricidů nejsou žádná omezení, týkající se importních tolerancí.


V Žatci 30.5. 2001

Úspěšné zásahy Vám přejí pracovníci odd. ochrany chmele


Ostatní reakce:

>> CHI:  Doporučení pro chmelaře 
 CHI:  Re: Doporučení pro chmelaře 


Vkládání příspěvků bylo dočasně pozastaveno.

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2020 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum