Reklamní banner

Podpořte, prosím, náš server kliknutím na banner našich sponzorů nebo partnerů. Děkujeme.

Dnes je 4. 6. 2020
Svátek má:
každý dobrý pivař!

Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Napsali odborníci     |   Přehled všech článků


Jsou testy MfDNES míněny vážně ?

Zdroj: Ing. Petr Pavlas, Pivní studio Modrý abbé Klatovy   

Testy MfDNES A (13.11.02-výčepní piva), B (12.2.03-ležáky) a C (23.5.03- ležáky z malých pivovarů) nejsou bohužel srovnatelné a mohou klamat spotřebitele
Metodické nedostatky :
1) Testy A a B z nepochopitelných důvodů zařadily do hodnocení ukazatel "barva" , přičemž není zřejmé je-li lépe hodnoceno pivo tmavší (v tuzemsku má sytější barva obvykle lepší odezvu) nebo světlejší (větší naděje na úspěch pro export).
2) V testu B je akceptována pro označení za dvanáctku hodnota obsahu extraktu nad 11,7%, kdežto v testu C je striktně trváno na hodnotě alespoň 12,0%. Je tedy na malé pivovary použit přísnější metr !
3) Testy A a B používají jinou stupnici hodnocení nežli test C lišící se dokonce počtem stupňů (9,9,5), přičemž v testu C pod stupněm "průměrné" následuje hned "velmi špatné" ("podprůměrné"a "špatné" jsou vynechány) a naopak nad stupněm "průměrné" následuje hned "velmi dobré" ("nadprůměrné" a "dobré" jsou opět vynechány). Z toho pak "logicky" vyplývá, že všechna piva z testů A a B jsou alespoň nadprůměrná, kdežto ležáky z malých pivovarů jsou až na několik velmi dobrých výjimek v převážné většině průměrné (popřípadě i velmi špatné) ! ? !
Skutečnosti vyvolávající pochybnosti :
1) Zatímco v testu B se ležáky Primátor a Svijanský Rytíř umístily na chvostu, v testu C byly mezi vítěznými. Má to snad ve čtenáři vyvolat dojem, že „mezi slepými je jednooký králem“ ?
2) Naproti tomu v testech A i B „náhodou “ zvítězili výrobky největšího tuzemského výrobce . To je zvláště překvapivé, protože do skutečně odborných degustací se především výčepní Gambrinus už ani nehlásí. A při posuzování čepovaných piv při našich anonymních spotřebitelských degustacích dostal od veřejnosti vždy jen hodnocení „průměrné“ (více na http://modryabbe.wz.cz).
3) Do spíše „aprílové“ roviny posouvají celé testování některé „perly“ z úst známých osobností : Paní Bobošíková si pivo ředí vodou a pan Mládek má nejraději pivo „ošetřené kompresorem“ !


07.06.2003




Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2020 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum