Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Hospodští vytáhly proti daním

Zdroj: iDnes   

Petice 19%. Vražedná daň. Ceduli s tímto textem potkávají lidé před vchody do několika ústeckých podniků. Ústečtí hostinští se zřejmě jako první v republice spojili, aby zahájili podpisovou akci proti plánovanému zvýšení daně z přidané hodnoty na jídlo a pití v restauracích.

Odhadují, že po zvýšení DPH z pěti na devatenáct procent budou muset propouštět a někteří z nich i zavřít podnik. Jídlo, které dnes stojí šedesát korun, může zdražit podle odhadu restauratérů o deset až patnáct korun. „Bouřit by se měly i pivovary, protože i jim ubude zákazníků,“ argumentuje Vlastimil Žáček, majitel restaurace U Lípy na Střekově. Sám zaměstnává dvacet pět lidí a spočítal, že tři po květnu propustí.

„V Ústí může zavřít až třetina hospod, zvláště těch otevřených nedávno, kde majitelé ještě nesplatili úvěr na zařízení,“ míní Jiří Lokšan, majitel restaurace U Kroupů.

Po vstupu do Evropské unie budou platit restaurace vyšší sazbu ve stravovacích zařízeních proto, že Česko na rozdíl od Polska a Maďarska nevyjednalo výjimku. Český vyjednavač s EU Pavel Telička v lednu v MF DNES řekl, že výjimky pro restaurace se vyjednat daly, ale na úkor jiných. Vlastimil Žáček spočítal, že zatímco nyní odvedl na této dani čtvrtletně sto dvacet tisíc korun, zanedlouho to bude čtvrt milionu.

Mnozí restauratéři se snaží se změnou sazby DPH vypořádat prostým trikem. Daň totiž nemusejí platit podnikatelé s malým obratem, takže stačí výnosnou hospodu rozdělit na několik malých provozoven. V praxi to vypadá třeba tak, že má servírka v pronájmu pivnici, kuchař kuchyni a číšník salónek.
Petici začaly okamžitě podepisovat desítky hostů. „Vláda penězi stejně plýtvá, tak by si zvýšení daní mohla odpustit,“ poznamenal u archů jeden z hostů restaurace U Lípy.

16.02.2004
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum