Reklamní banner

Podpořte, prosím, náš server kliknutím na banner našich sponzorů nebo partnerů. Děkujeme.

Dnes je 23. 10. 2021
Svátek má:
každý dobrý pivař!

Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Slováci pijí po zdražení méně piva

Zdroj: Právo   

Po zvýšení spotřební daně na pivo klesla na Slovensku jeho spotřeba za posledních pět měsíců loňského roku o 12 procent. Kritická situace v odbytu pokračuje i letos - lednový prodej piva klesl o 15 procent.
Slovenské sdružení výrobců piva bije na poplach. Při současném trendu by letos klesla výroba zlatavého moku o 500 až 600 hektolitrů a to by ohrozilo existenci některých slovenských pivovarů.
Zvýšení spotřební daně od 1. srpna 2003 vedlo okamžitě ke zdražení piva o několik korun. "Piju už jen desítku. Není to nic moc, ale dvanáctku bych už finančně neutáhl," říká jeden ze štamgastů denního baru v bratislavské čtvrti Dúbravka. "Zvýšení ceny cítíme v menší spotřebě piva, ale tržby máme prakticky stejné," konstatuje číšník. Na některých místech to však vyřešili tak, že desítku i dvanáctku čepují za stejnou cenu. Mimo centrum města kolem 28 korun, v centru Bratislavy stojí mnohem víc.
Také v obchodech si zákazníci vybírají pivo nikoliv podle značky, ale podle aktuální nabídky. "Nemám vyhraněnou značku piva. Kdysi jsem pil zásadně české pivo, ale po jeho zdražení a zlepšení kvality slovenského piva si dám klidně kteroukoli naši značku, ale hodně záleží na ceně," říká jeden ze zákazníků. "Neklesli jsme v tržbách, ale prodáme téměř o čtrnáct procent méně piva," říká předseda společnosti COOP Jednota Adrián Ďurček.
Výroba piva se na Slovensku od roku 1999 pravidelně zvyšovala. Loni se ho prodalo 4,850 miliónu hektolitrů. Zvýšení spotřební daně však zvyšování zastavilo a následoval citelný pokles. Získala však státní pokladna, když výběr spotřební daně z piva stoupl v srpnu o 24 miliónů korun ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku.

27.02.2004
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum