Reklamní banner

Podpořte, prosím, náš server kliknutím na banner našich sponzorů nebo partnerů. Děkujeme.

Dnes je 23. 10. 2021
Svátek má:
každý dobrý pivař!

Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Jsme v Plzni? Tak jdeme na pivo!

Zdroj: Právo   

Plzeň - hlavní město piva. Obří reklamní poutač před vjezdem do města ani příliš nepřehání. Pro většinu světa Plzeň a pivo jedno jsou, a to už pěkně dlouho.

Ne náhodou je na jedné z nejznámějších fotografií dokumentujících osvobození města americkou armádou rozesmátý Yankee, hezká holka a- vrchovatý půllitr...
Kdo si chce plzeňské i Plzeň pořádně vychutnat, může se vydat po trase, kterou vytipovalo oddělení propagace zdejšího magistrátu. Když se budeme držet turistické terminologie, půjde o výšlap mimořádně náročný. Ani ne tak délkou jako počtem občerstvovacích stanic. Prvním pravidlem by proto mělo být: zapomeňte na klíčky od auta a zajistěte si ubytování.

Svět pěnivého moku

Nelze začít jinde než v pivovaru, konkrétně v návštěvnické hale, kde se konají prohlídky s trochu bombastickým názvem Svět piva Pilsner Urquell. Zdejší turistické centrum se nachází v historických prostorách bývalých stoků a jeho dominantou je originální panoráma, znázorňující průřez pivovarským domem z konce devatenáctého století.
První zastávkou prohlídkového okruhu je kino, kde na návštěvníky čeká krátký film mapující více než 160letou historii Plzeňského Prazdroje.
Hlavní atrakce ale teprve přijdou. Po okouknutí srdce pivovaru - varny - přichází očekávaný sestup do spleti pivovarských sklepů a zejména - ochutnávka. Pivo natočené přímo z dřevěného sudu nemá chybu. Pak ještě nahlédnutí do bednářských dílen z počátku minulého století a exkurze končí.
Pivovar však ještě není nutné opouštět. Kdo netouží zrovna po intimním posezení, může svůj první plzeňský půllitr urazit ve zdejší Spilce, která je s téměř šesti sty místy největší pivnicí v republice. Prohlídky Svět piva Pilsner Urquell se konají každý den od 12.30 a 14 hodin, vstupenka stojí šedesát korun, děti do šesti let ji mají zdarma.

Nejslavnější forman

Z pivovaru se vydáme vpravo kolem průtahu městem, přejdeme po mostě Radbuzu, jednu ze čtyř plzeňských řek, a po několika stovkách metrů se podchodem pod magistrálou dostaneme do Pražské ulice a tím do vlastního centra.
Milovník historie by se určitě zastavil u objektu Masných krámů, kde je dnes výstavní prostor Západočeské galerie, nebo u gotické vodárenské věže. Jen o kousek dál, jsme stále v Pražské ulici, se ale dá zavzpomínat na staré dobré časy v prostorách pro to jako stvořených: v nejstarší plzeňské pivnici U Salzmannů.
Od Salzmannů se vrátíme kousek zpět k vodárenské věži a před ní odbočíme vlevo do Perlové ulice. Mineme renesanční dům U Bílého lva, taktéž s restaurací, a hned vedle je vchod do historického podzemí, které s více než dvaceti kilometry chodeb patří k nejrozsáhlejším podzemním labyrintům v Evropě. Až do dubnového začátku hlavní turistické sezóny je však zavřené, a tak můžeme pokračovat dál do Veleslavínovy ulice, kde už vidíme další z -vyhlášených pivních atrakcí: Pivovarské muzeum.

Až do Mezopotámie

To patří k nejstarším objektům svého druhu na světě - slavnostně bylo otevřeno 8. května 1959 na počest 100. výročí ochranné známky Plzeňské pivo. "Ve svých sbírkách soustřeďuje doklady spojené s výrobou a konzumací piva v minulosti. Exponátů máme řádově tisíce," konstatuje vedoucí muzea Markéta Formanova.
Zájemci o historii výroby zlatavého moku mohou zabrousit až do starověké Mezopotámie, ale nechybí ani typická venkovská hospoda z 19. století nebo její měšťanská konkurence z počátku 20. století.
Muzeum sídlí ve středověkém právovárečném domě, který se dochoval ve své původní podobě. Můžeme si zde tedy prohlédnout třeba gotickou sladovnu se studnou, hvozd na sušení sladu, valečku, lednici, dvoj úrovňové sklepy i prostory bývalého šenku. "Základním fondem expozice jsou předměty, které členové muzejního výboru nashromáždili z darů starých měšťanských rodin a z pivovarů v Plzni a jejím okolí," podotýká šéfka muzea.
Exponáty, mezi nimiž nechybí například potupný nákrčník pro nepoctivé řemeslníky, doplňuje celá řada figurín.
Pivovarské muzeum je otevřeno denně od 10 do 17 hodin, od března do prosince ještě o hodinu déle. Vstupné činní 50 korun, děti od 6 let a studenti zaplatí polovinu, rodinná vstupenka vyjde na stovku.


Středověk neskončil...

Pivo coby muzejní exponát je sice hezká věc, ale na stole občas potěší více. Proto se dáme Veleslavínovou ulicí směrem nahoru, odbočíme vpravo do Rooseveltovy ulice, po pár metrech zahneme doleva a jsme v pitoreskní Malé ulici. Ta svojí šířkou dělá čest svému jménu, a jestli v Plzni někde dýchá středověk, tak je to zde. A komu by to přesto nedocházelo, ať se podívá na název nejbližší hospody: Středověká krčma Stará sladovna. Ta v domě skutečně v 18. století existovala a současní majitelé si dávají záležet, aby prostředí mělo náležitou patinu zašlých dob. Otevřeno je zde každý den od jedenácti, od pondělí do čtvrtka do půlnoci, v pátek a sobotu až do jedné ráno, v neděli do jedenácti večer.
Po několika korbelech se můžeme pustit dál a je celkem jedno kam. Pokud se vrátíme zpět do Rooseveltovy ulice, uděláme vpravo v bok a dorazíme přímo na centrální náměstí Republiky. Pokud někdo raději směřuje doleva, dá se Malou ulicí na druhou stranu, dojde do Dominikánské a již zmíněným směrem opět na náměstí.
A tam si dáme rozchod. Příležitostí poznávat krásy plzeňského piva je zde i v okolí tolik, že by to vydalo na několik dalších novinových stránek. Tak už jen upozornění na závěr. Ten chrám uprostřed náměstí se nezdá tak obrovský proto, že jste tolik vypili. On je tak veliký doopravdy.

Foto: Nejatraktivnější fází prohlídky Plzeňského Prazdroje je ochutnávka piva natočeného přímo z dřevěného sudu. Součástí Pivovarského muzea je rekonstrukce dobové chemické laboratoře.

09.03.2004
Reakce na tento článek: Reaguj
Anonym: dfvfnhj,loa
Anonym: gzžukiooiiz áýíuíéwdftjuiliofxzh
buk ípé
řčzuái
Anonym: wfgíplú=)y\ytřhp=ě+šguzžzěsrhukoůo
Anonym: kerej debíl tu píše ty anonimi
Anonym:
ribaadenisa

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum