Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Napsali odborníci     |   Přehled všech článků


Lékaři debatovali o vlivu piva na zdraví

Zdroj: iDnes   

Když alkohol, tak jedině z rukou lékaře, zní známá restaurační poučka. Doslova ji vzal Stanislav Bernard ve svém rodinném pivovaru, kde přivítal více než šest desítek lékařů. Ti do Humpolce přijeli debatovat o pivu a jeho vlivu na zdraví. Samozřejmě u piva, nicméně seriózně.

První odborný seminář o vlivu alkoholu na lidské zdraví pořádalo nakladatelství lékařské literatury Medica Publishing & Consulting.

Lékaři si mezi pivními sudy a dřevěnými bedýnkami ve stáčírně pivovaru vyslechli řadu přednášek. Všechny se nesly v jednom duchu: Je důležité dodržet míru.
Berounský lékař Petr Mareček označil za zdraví veskrze prospěšný pro trávicí ústrojí alkohol do dvou dvanáctek. "Zvláště pivo usnadňuje trávení, dodává tělu potřebné tekutiny, a především vitaminy skupiny B a vlákninu," citoval Mareček závěry několika nedávných studií.

Primář kardiologického oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Miroslav Pšenička lehce provokativním způsobem vysvětlil kladný vliv rozumně dávkovaného alkoholu. Upozornil na záludnost alkoholu, u něhož je na rozdíl od tradičních léků snazší se předávkovat. "Ležák má přece mnohem lepší chuť než většina léků!" řekl Pšenička.

Pražský onkolog Václav Pecha vysvětlil, že pivo v nízkých dávkách je jednou z mála potravin, kterou tělo přijme a podrží. Má svůj význam i jako mírné antidepresivum.
Všichni se vrátili k úvodnímu sdělení průvodce seminářem Zdeňka Susy: Důležitá je míra. Lékaři se shodli, že mírné pití alkoholu (pro ženy jsou bezpečné dávky nižší než pro muže), především vína a piva, je zdraví prospěšné.

Svou trochou do mlýna přispěl bez honoráře i písničkář Jarek Nohavica, který ihned v úvodu vypeskoval účastníky, kteří neodolali lákání ochutnat nepasterované, případně i nefiltrované pivo Bernard. S nadsázkou je shovívavě nazval "humpoleckými opilci" a vzápětí jim předestřel "Nohavicovu teorii alkoholického kopce" na svém nezapomenutelném grafu, kterou představil ve filmu Rok ďábla. "Pro ženy tato teorie platí taky, ale výška kopce se musí podělit třemi!" vysvětlil Nohavica.

Svoje vysvětlení podpořil písněmi Pijte vodu a nepijte rum, Krabička cigaret a do kafe rum. Přítomné však k přechodu na abstinenci nepřesvědčil.

Závěrečnou řečí se docent Susa obrátil ke kořenům českého chození na pivo a seznámil přítomné s mystifikací o Máchovi. Mácha byl podle Susy romantickým rozervancem jen z diktátu soudobé módy. V podstatě to byl člověk z masa a krve. "Nebo spíše z masa a piva, jemuž nebylo nic lidského cizí!" tvrdil Susa. Literárními kritiky pěstovanou báchorku o pouti po východočeských hradech brilantně odhalil. "Byla to jen zástěrka pro poznávací a koštovací putování po východočeských pivovarech, kterých bylo po cestě po čertech více než trosek," dodal.

17.03.2004
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2020 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum