Reklamní banner

Podpořte, prosím, náš server kliknutím na banner našich sponzorů nebo partnerů. Děkujeme.

Dnes je 22. 10. 2021
Svátek má:
každý dobrý pivař!

Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Forman Salzmann psal pivní histroii

Zdroj: iDnes   

Kolik z hostů plzeňské restaurace U Salzmannů ví, že její počátky kočíroval forman Martin Salzmann? Nebýt těžkého úrazu, plzeňský forman Salzmann, který přiivezl Prazdroj i do Prahy, by slavný hostinec nezaložil. V těchto dnech uplynulo sto dvacet let od jeho úmrtí.

Martin Salzmann se narodil do selské rodiny v Hrádku a jako takzvaný těžký forman dovážel v první polovině 19. století zboží do Plzně ze všech směrů. Nejčastěji jezdil s plným vozem na trase Praha Plzeň. Do Prahy - kromě čistého prádla a potravin pro studenty - z Plzně nebylo co vozit.

V Praze obvykle Martin Salzmann přespával u svého známého krejčího Pinkase. Jednou mu přivezl dvě vědra plzeňského piva. Od tehdejších nefiltrovaných piv se lišilo tím, že vznikalo spodním kvašením, mělo zlatožlutou barvu, sněhobílou pěnu a chutnalo nevídaně. Krejčík plzeňské zkusil vyšenkovat a nestačil se divit, jak rychle šlo na odbyt. Šenkýřský pokus Pinkas zopakoval a v krátké době vyměnil jehlu s nůžkami za pípu s plzeňským pivem v hospodě U Švingulanta. Stálí hosté časem dali hostinci nové jméno U Pinkasů.

Martin Salzmann by pravděpodobně zůstal formanem až do své smrti, nebýt nešťastné náhody v roce 1853, kdy mu naložený vůz přejel nohu. Po úrazu formanovi zůstaly trvalé následky, které mu byly na obtíž při jeho cestách. Navíc se přihlásil i věk. Roku 1860, pár let po padesátých narozeninách, se Martin Salzmann rozhodl založit hospůdku u dráhy nedaleko pivovaru. Zakrátko věděli o jeho pivnici až v Praze.

Během dvou let se Salzmannova pivnice přesunula blíže k centru města do Perlové ulice. V té době začal pracovat u Martina Salzmanna jeho patnáctiletý syn Jan - Hanzi. Začátky u otce nebyly nejsnazší, protože bývalý forman vedl hostinec velmi tvrdě. Jednal přísně s personálem a dvojnásob s Hanzim. Martin Salzmann si velmi dobře pamatoval vlastní nelehké začátky, a proto dohlížel na syna, aby hospodařil poctivě.

Roku 1871 se Salzmannova pivnice přestěhovala natrvalo do čísla 90 v Pražské ulici. Martin Salzmann nechal interiér dvou malých místností v jednopatrovém domě s gotickým jádrem nově upravit. O dva roky později převzal hostinec syn Hanzi. Otcovy snahy se zúročily. Salzmannova pivnice se pod vedením Hanziho stala pojmem mezi hosty i hostinskými. Velký zájem dokazuje i množství piva. Denně se vyčepovalo 45 až 52 věder.

Hostinec u Salzmannů sloužil až do konce šedesátých let 20. století a jeho vnitřek, vyzdobený koňskými postroji, připomínal hostům zašlou slávu formanských let Martina Salzmanna. Do poloviny devadesátých let vítala kolemjdoucí jen oprýskaná omítka a zaprášená okna.

"Znovu jsme otevřeli v roce 1995. Za devět let jsme přivítali řadu známých osobností. Z politiků prezidenty Václava Havla a Václava Klause. Z umělců Miroslava Donutila, Helenu Růžičkovou nebo Martina Zounara, který nám přivezl několik skvělých receptů," konstatovala provozní Vlasta Zralá.

29.03.2004
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum