Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Napsali odborníci     |   Přehled všech článků


Znalci vybírají nejlepší české pivo

Zdroj: iDnes   

Více než pět desítek značek posuzují v těchto dnech znalci na degustaci v prostorách pražského bránického pivovaru. Dvoudenní senzorické hodnocení určí, která značka uspěje v prestižní soutěži České pivo roku 2004, do níž se mohou přihlásit tuzemské pivovary.

V první části jsou hodnoceny světlé ležáky, kterých je do soutěže přijato třicet jedna značka. Ve druhé jsou hodnoceny světlá výčepní piva, kterých je přihlášeno celkem šestadvacet. Degustátoři zkoumají senzorické vlastnosti piva a vyhodnocují, která piva nejlépe chutnají.

Větší zájem pivovarů o tuto soutěž potvrzuje zvyšující se prestiž akce, jejíž vítězové mohou výsledky využít jako významnou marketingovou podporu," uvedl Jan Veselý, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. "Úspěch v tomto objektivním klání je pivovary považován za velmi prestižní," dodal.

Specialitou soutěže, kterou jako jedinou akci mezi soutěžemi piv vyhlašuje a garantuje Český svaz pivovarů a sladoven, je, že součástí testování jsou i analytické rozbory. Ty zkoumají původní koncentraci, obsah alkoholu, barvu a obsah oxidu uhličitého. Dalšími posuzovanými kritérii jsou pěnivost piva a výše pH-koncentrace vodíkových iontů, tedy měřítko kyselosti. U každého vzorku se rovněž stanovují vybrané analytické parametry, to provádí Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze (VÚPS). Ten také odpovídá za technickou část soutěže a vyhodnocení výsledků.

"Fyzikálně-chemické vlastnosti vzorků ve třech kolech porovnáváme se standardy typickými pro piva českého typu," poznamenal František Frantík, šéfredaktor měsíčníku Kvasný průmysl, který je spolu s Pavlem Čejkou z VÚPS odpovědný za technickou část soutěže. „K objektivitě soutěže přispívá i účast notáře, který nad celou akcí dohlíží,“ dodal Čejka.

Vítězem soutěže České pivo roku 2003 se stal v kategorii světlé výčepní pivo Zubr Classic a v kategorii ležáky Zubr Premium z přerovského pivovaru.

Druhé kolo soutěže České pivo roku 2004 proběhne ve dnech 11.–12. června 2004. Akce je součástí projektu České pivo, který odstartoval v létě roku 2000. Projekt je dlouhodobý a jeho základním smyslem a úkolem je seznamovat s historií i současností výroby piva v českých zemích. Autoři projektu také chtějí vysvětlovat, co pivo obsahuje a jakým způsobem ovlivňuje lidský organismus. Dalším cílem projektu je rovněž zlepšení image piva.

Vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni 30. září 2004 při Svatováclavských slavnostech českého piva.

23.04.2004
Reakce na tento článek: Reaguj
Pepek: čím to je, že Plzeňská dvanáctka Prazdroj měla úplně jinou, lepší, chuť v roce 1960, kdy stála 2,10 Kčs, než dnes, kdy stojí 50 Kč?

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2020 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum