Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Napsali odborníci     |   Přehled všech článků


České pivovary loni vyvezly rekordní množství piva

Zdroj: Novinky   

České pivo. Tak to zní v zahraničí dobře. Zájem o české pivo za hranicemi naší země roste. Tuzemské pivovary loni vyvezly rekordních 2,13 mil. hektolitrů zlatavého moku, což je o téměř osm procent více než v předchozím roce. Na exportu se téměř třetinou podílel Plzeňský Prazdroj, čtvrtina patřila Budějovickému Budvaru.

PRAHA - Podíl exportu na celkovém loňském výstavu piva stoupl o 1,7 procentního bodu na 11,5 procenta, uvedl na setkání s novináři předseda Českého svazu pivovarství a sladařství Jan Veselý.

Největší zahraniční odběratelé českého piva jsou v Německu, kam putovalo 38 procent vývozu. Slovensko odebralo 16 procent, Velká Británie deset, USA přes osm procent a Rusko více než čtyři procenta. "Jsou to tradiční trhy s dlouhodobou znalostí a návykem na české pivo," uvedl Veselý.

Největší nárůst importu zaznamenalo Německo, Rusko a Švédsko. Naopak zájem o dovoz českého piva výrazně klesl v Polsku, kde nedávno vybudoval Plzeňský Prazdroj závod.

Na exportu se téměř třetinou podílel Plzeňský Prazdroj, čtvrtina patřila Budějovickému Budvaru a pětinu obstaral Staropramen. Budvar měl také největší podíl exportu na svém celkovém výstavu, který dosáhl 46 procent. Alespoň zlomek produkce vyváželo všech 48 tuzemských průmyslových pivovarů.

Hlavně světlý ležák
Největší zájem byl za hranicemi o ležáky, které tvořily čtyři pětiny vývozu, a 93 procent připadalo na světlá piva. Téměř 65 procent piva tvořil export v lahvích.

Tuzemské pivovary loni zvýšily výstav piva o tři procenta na 18,55 miliónu hektolitrů. Výstav pro tuzemsko přesáhl 16,4 miliónu hektolitrů, což představuje zhruba 160 litrů na jednoho obyvatele ročně.

Největším výrobcem piva byla skupina Plzeňského Prazdroje, která zahrnuje pivovary Prazdroj, Gambrinus, Velké Popovice a Radegast. Její produkce se pohybovala kolem 8,6 miliónu hektolitrů. Pivovary Staropramen, kam patří pivovary Smíchov, Braník a Ostravar, uvařily 2,8 miliónu hektolitrů a třetí Budějovický Budvar 1,2 miliónu hektolitrů.

Výrobní rekord loni vykázaly tuzemské sladovny, které vyprodukovaly 483 693 tun sladu, což představuje nárůst o 7,4 procenta. Zhruba dvě pětiny sladu směřovaly na export. Největšími odběrateli byly pivovary v Polsku, v Rusku a Německu.

V ČR vaří pivo 38 společností ve 48 průmyslových pivovarech. Dále zde působí 36 restauračních minipivovarů a 36 sladoven.

25.04.2004
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2020 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum