Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Napsali odborníci     |   Přehled všech článků


Pivovarský kalendář 2005 pokřtěn významným

Zdroj: Tisková zpráva   

Pivovarský kalendář na rok 2005 byl včera představen veřejnosti a jeho kmotrem se stal významný odborník českého pivovarství a sladařství Ing. Antonín Kratochvíle. Pivovarský kalendář obsahuje informace o významných výročích pivovarských a sladařských odborníků a také institucí působících kolem českého piva. Dále jsou v něm podrobně shrnuta statistická data o pivu a sladu u nás i ve světě za poslední roky. Tradičně významnou částí kalendáře jsou odborné statě pivovarských, sladařských a chmelařských odborníků, které činí z pivovarského kalendáře nejen zajímavé, ale i poučné čtení. V kalendáři jsou však i články o historii pivovarství a sladařství a letošní novinkou je první část leckde již pozapomenuté pivovarské a sladařské řemeslnické terminologie. Vyhledávanou součástí kalendáře je i adresář českých a slovenských firem působících při výrobě piva. Publikaci vydal Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a. s.

„Není u nás mnoho výrobních oborů, které mohou být hrdé na více než stoletou historii kalendářů s jejich informační funkcí a také významnou odbornou a naučnou částí,“ uvedl Ing. Jan Veselý, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. „Nové vydání Pivovarského kalendáře pro rok 2005 není jen udržováním tradice, ale nabízí současným odborníkům řadu nových a nepochybně cenných údajů a informací,“ dodal Jan Veselý.

Autorem statistických údajů o českém i světovém pivovarství, sladařství a chmelařství i některých dalších pasáží kalendáře je Ing. Antonín Kratochvíle. Kratochvíle je někdy nazýván Antonínem IV. Podle toho, že jeho pradědeček, děd i otec působili v českém pivovarství a sladařství. On sám po ukončení studií na pražské Vysoké škole chemicko-technologické mnoho let působil především v jihočeských pivovarech. Byl také jedním z těch, kteří obnovili Český svaz pivovarů a sladoven, kde byl také po osm let výkonným ředitelem. Kratochvíle působil jako expert v Polsku a Číně a dodnes publikuje v odborných médiích. Právě to, a také skutečnost, že je spolu s ředitelem VÚPS, a. s., dr. Karlem Kosařem, CSc., duchovním otcem znovuzrození kalendáře, rozhodlo o tom, že se Ing. Antonínu Kratochvíle dostalo cti být kmotrem vydání Pivovarského kalendáře 2005. Antonín Kratochvíle v plném pracovním nasazení oslaví 26. prosince 75 let.

Předchůdce dnešního kalendáře, První pražský kapesní kalendář pro zájmy pivovarského a lihovarského, jakož i pro vinařství, chmelařství a živnost hostinskou na rok 1874, byl poprvé vydán v roce 1873. Obsahoval mj. seznam pivovarů a sládků v Čechách a na Moravě. Specializovanější Kapesní kalendář českých sládků vyšel v roce 1878 a poté – s většími nebo menšími přestávkami a pod různými jmény – vycházel kalendář až do roku 1950, kdy bylo jeho pravidelné vydávání zastaveno. Vždy však obsahoval to, co jej od řady jiných kalendářů odlišovalo – odbornou část, která pro mnoho pivovarských odborníků znamenala možnost seznamovat se s novinkami v oboru. A této tradice se drží i obnovená verze Pivovarského kalendáře, který je nyní již pravidelně vydáván od roku 1998.

Další informace naleznete na internetových stránkách Českého svazu pivovarů a sladoven www.cspas.cz.

17.12.2004
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2020 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum