Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Zpráva č.1 o stavu pivovarnictví v Čechách - Pivovarský dvůr Chýně

Zdroj: Libor Vojáček, CzechBeerMan   

Vážení čtenáři, milí milovníci piva v Čechách,

Foto č. 1

Představte si toto: jste právě v Praze. Jako milovníci dobrého piva jste docela šťastné osoby, protože toto město může být, bez jakékoliv nadsázky, nazýváno jedním ze světových pivních hlavních měst, kde můžete najít bezpočetné množství dobrých hospod, restaurací a barů s mnoha druhy různého piva na čepu. A v úplném centru pak nejméně 4 hospody kde se vaří vlastní pivo. Všechny čtyři můžete obejít během 30 minut normálním tempem... Nemusím je jmenovat, že?

Ale situace je o mnoho „komplikovanější“: máte chuť na pravděpodobně nejlepší pivo v regionu! Proto má rada je nasednout do auta nebo taxi, a vydat se mírně za město, a nechat se překvapit. Zhruba 13 km jihozápadně z města směrem na Karlovy Vary najdete Pivovarsky dvůr Chýně. Poslední slovo v názvu indikuje na stejnojmennou obec, kde se pivovar nachází. Pivovar (snímek. č.1 a č.2) byl založeno v roce 1992 nadšeným a nebojácným mužem, panem Hojdou Miroslavem, mužem s podnikatelským duchem. Na místě se tehdy nacházely jen hospodářské budovy v duchu socialistického, a tudíž nepořádného a špinavého, státního statku či JZD. A úspěšná povídka právě začíná... Na co čekáme? Pojďte se mnou dovnitř !!

Poté co za Vámi zabouchnout dveře pivovaru zevnitř, Váš první pohled bude jistě patřit třem důstojným měděným varnám (snímek 3 - 4) umístěným na malé rampě. Něco jako malé podium. Ale nikdo nehraje hudbu... Vlastně ano. Tyto tři varny, i když jsou absolutně tiché, hrají jistě pro ucho znalce piva mnohem lepší a lahodnější melodii než průměrná a hlučná hudební skupina. Každá varna má přesně 10,5 hl a pokud pivovárek jede na plné obrátky, 4 várky jsou udělány týdně.


Foto č. 2


Nyní se odebereme dolů... Za rampou s varnami je malé a úzké schodiště vedoucí do ležáckých sklepů. Zde můžete vidět 10 velkých dřevěných barelů (obrázek 5 – 6), s malou uličkou uprostřed, kde pivo dozrává a fermentuje po jistý čas (týdny). Zde mám pro Vás jednu dobrou radu: nikdy nežádejte průvodce aby Vám dal skleničku piva na ochutnání. Pokud tak učiníte, už nikdy nebudete chtít sklep ve svém životě opustit. Myslím to vážně! Píši Vám teď z tohoto sklepa!!!

V pivovaru jsou dva sládci. Hlavní, pan Mikulica a druhý sládek, pan Pavlík (na obrázku č.5 výše). Oba muži rozumí pivu a ví o čem pivo je. OK! Nyní je čas jít zpět nahoru a posadit se ke stolu. V restauraci (snímek č.7) které pojme až 80 hladových a žíznivých hostů můžete, vedle piva, uspokojit i Váš žaludek. Objednejte si nějakou pořádně tučnou českou specialitu. Což takhle pečené vepřové koleno s čerstvě nastrouhaným křenem, hořčicí a chlebem jako přílohu? Udělejte nějaký malý hřích když jste v České republice. Toto jídlo se hodí k pivu. Z každé židle v restauraci vidíte ony tři majestátné varny, o kterých jsme si povídali dříve. „Pane vrchní... Přineste nám prosím pár půllitrů Dvorního ležáka“. Zde to máme. Pivo právě přistálo na stole před Vámi. Bohatá pěna, krásná příjemná barva. Přirozeně zakalené jelikož je nefiltrované. Plná, sametová chuť s mírnou příchutí medu (není přidán). Chuť jakou pivo má mít. Takové pivo do Vás teče skoro samo.

Velmi návykové!! Pivo Starých Časů! “Hej pane... ještě jedno prosím“. Vsadím se že se do tohoto piva zakrátko zamilujete. Všechny piva z tohoto pivovaru jsou
nefiltrovaná, myslím že to není nutné dále komentovat. Milovníci piva vědí...

Trvanlivost piva je 14 dní, což je další neklamný znak kvalitního piva. Žádné přísady, žádná tzv. ochranná atmosféra, žádná pasterizace, prostě nic takového.
Vedle Dvorního ležáku dvě další piva jsou pravidelně vařeny. Jedno z nich je Tmavý Speciál s obsahem alkoholu 5%. Další tři až pět piv je děláno svátečně a příležitostně. Například „Kolařská jedenáctka“, jelikož obec Chýně leží na známé cyklistické trase. A několik více... Třeba zázvorové pivo je k dispozici, čas od času.

Řekl bych: velký pivní zážitek je téměř dokonán. Máte moje vřelé doporučení.

CzechBeerMan (snímek č.8) tam byl !!! Podívejte se na oficiální stránky pivovaru na www.pivovarskydvur.cz, kde jistě najdete veškeré důležité informace. Mé jméno
je Libor Vojáček a najdete mě pod přezdívkou výše uvedenou. Jsem, zrovna jako Vy, obyčejný milovník dobrého piva. Dobrého. Přinesu Vám v dalších měsících více povídek z malých pivovarů a mikropivovarů z mojí vlasti. Sledujte další povídku z malého mikropivovaru z jižní Moravy, ze Zámeckého pivovaru Oslavany. …… PŘÍŠTĚ.

Váš
Libor Vojáček
CzechBeerMan
Teplice
Česká republika
Vojacek.L@seznam.cz


Poznámka: pokud má nějaký sběratel pivních suvenýrů zájem o tácek z Pivovarského dvora Chýně, nechť mě kontaktuje.


Foto č. 3 - varny

Foto č. 4 - varny

Foto č. 5 - sklepy, p. Pavlík - sládek

Foto č. 6 - ležácké sklepy

Foto č. 7 - restaurace

Foto č. 8 - CzechBeerMan v Chýni

Foto č. 9 - etiketa

Foto č. 10 - etiketa

Foto č. 11 - tácek

04.01.2006
Reakce na tento článek: Reaguj
Jirka: Dovoluji si kladně reagovat na Váš článek.
O tomto pivovaru již vím dlouho, ale teprve po přečtení Vašeho článku jsem si udělal detailnější obrázek.
Držím palce majitelům pivovaru k jejich dalšímu podnikání.
Autorovi díky za článek a fotky.
Jirka Hýl

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum