Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Zpráva č. 4 o stavu pivovarnictví v Čechách - Klášterní pivovar Želiv

Zdroj: Libor Vojáček   

Foto č. 1 - Varna
Vážení čtenáři, milí milovníci piva,

Vítejte v Želivi. Vítejte na pomezí Vysočiny. Jsme v jediném „čistokrevném“ klášterním pivovaru v Čechách. Jsme v Klášterním pivovaru Želiv, s.r.o. Parkuji u kláštera a obcházím rozlehlý a majestátný klášterní komplex, a nevím kde vzíti za správnou kliku. Buším tedy na první ohromné dřevěné a vysoké dveře poblíž hlavního vchodu do kaple tohoto kláštera založeného v roce 1139, a čekám. Mám příjemný pocit. Připadám si nejméně o 3-4 století zpět. Slyším kroky a otevírá mi neznámý člen řádu premonstrátů kteří se zde usídlili a sídlí, s většími či menšími přestávkami od roku 1149. Poslední návrat byl proveden roku 1992, a myslím že spravedlnosti bylo konečně učiněno zadost! Předtím zde totiž komunisté „zařídili“ ústav pro mentálně postižené. Nedivil bych se kdyby šlo, s ohledem na bezohlednost a skrytou nenávist všeho co se nazývá komunistické, o čistý záměr zneuctění. Nic ve zlém, nemám nic proti mentálně strádajícím. Jeden nikdy přece neví kdy může rozšířit jejich řady... však oni si to premonstráti jistě „užili“ v období diktatur všeho druhu, a kdyby se zde poté některý z nich musel léčit, nepřekvapilo by mě to...

Foto č. 2 - Spilka
Nicméně pojďme k pivu, nejsme tu pro politickou agitku. Ale věci se musí uvést na pravou míru, a mluvit o nich, že ano? Tolik času od nespravedlností zase neuplynulo. A bavit se jen o pivu v případě tohoto pivovaru nemohu. Na to zde bylo mnoho příkoří. Dovedu si i dnes živě představit spanilé „nájezdy“ StB. Měli to jistě „chudáčkové“ těžké, duchovní mají většinou rovnou páteř a nepoddají se... pevní lidé. V názorech.

Onen muž, mimochodem běžně oděný, co mi otevřel dveře mě posílá o několik desítek metrů dál do skrytého zákoutí komplexu budov. Ano jdu správně... vidím za okny pivní sudy! Ujímá se mě muž který zrovna nebudí dojem manekýna, psa na vodítku, cigareta v puse. Ale pozor: po 2-3 větách víte s kým máte tu čest. Se vzdělaným a slušným mužem, představeným kláštera. Jaká to ironie, jeho jméno je Sládek!!! Je tu zřejmě na kontrole a nemůžeme mu jí upřít! Řád premonstrátů má třetinový podíl v této společnosti s ručením omezeným, a potažmo v celém pivovaru. Srdečně se směji této náhodě, a to je dobrý základ pro další vývoj návštěvy. Pídím se po sládkovi skutečném. Sedí v kanceláři a kamsi telefonuje. Jmenuje se ing. Libor Pavelec a třeseme si rukou. Ví proč přicházím a začínáme tedy k věci, ve varně (obr. 1). Je to sládek-hračička. A to je dobře. Rád experimentuje, vymýšlí... a již je tu a dává mi ochutnávat jeho vynález: pivní sekt. Opravdu bublá... a nějaký přízemní Velvet s tzv.lavinovitým efektem mu chutí nemůže konkurovat. Pana Pavelce pivo očividně baví, zaníceně diskutuje, vypráví, předvádí. Řekli bychom že ho pivo snad bavit musí neboť to má v popisu práce, je totiž dalším třetinovým vlastníkem. Zajímá mě zda věří v Boha. Je přece majitelem klášterního pivovaru. Taktně mojí šťouravou otázku přechází. Jdeme tedy do spilky (obr.2), což je prostá samostatná místnost s klasickou otevřenou spilkou uprostřed. Nic více zde není. Spilka plynně navazuje na další místnost ve tvaru podlouhlé chodby kde jsou tři tanky (obr.3). Bojím se použít slova „ležácké“, neboť ležák ve své podstatě se zde nedělá. Všechny piva z Klášterního pivovaru Želiv jsou piva svrchně kvašená. Spočítáte na prstech obou rukou pivovary v Čechách co vaří svrchně kvašené pivo. A možná že Vám stačí jen jedna! Já znám jen jeden další... Pivovar U Bulovky. Nicméně zde, v Želivi, se dělá jen a jen svrchní pivo.

Foto č. 3 - Pivní tanky
Představme si trochu zdejší piva! Pivovar vaří v současné době tři piva (obr.4), a to pod těmito značkami: Castulus (ve vzpomínce na zakladatele vaření piva zde), což je pivo s přídavkem medoviny (nikoliv medu!!), Gottschalk (ve vzpomínce na prvního opata zde), a to je silné 15-ti stupňové pivo, a jako poslední se vaří Siard Falco, což je pivo s višňovým extraktem. Jsou to zcela určitě zajímavá a neobvyklá piva, a ve zdejší „nudné, a mírně zatuchlé ležácké české kotlince“ zurčí jak čistá studánka. Je to oživení a je to vhodné pro pivaře co se nebojí nových chutí a experimentů. A to já nejsem. Musím se kát: jsem také ležácký muž. Možná bohužel pro mě. Ale nemohu a nechci se předělat.

Všechny uvedená piva se filtrují, pasterizují a stáčejí do láhví (obr.5 – plnička a obr. 6 – odkapávačka), a je docílena doba trvanlivosti až 6 měsíců. Kdo chce zdejší pivo ochutnat má několik šancí, koupit si ho v pivovaru či na několika místech v Praze. Jedním z nich je i Pivní galerie v Praze 8 v ulici U Průhonu. Ale o co skvělejší byla chuť zdejšího piva které jsem ochutnal přímo z tanku!!! Kalného, nefiltrovaného. Miluji prosté věci. Přijeďte sem také! Ubytují Vás v opatství, dají Vám najíst, napít. Na dobrodružství je zaděláno. V okolí je skvělá příroda. Myslím, že každý by si mohl přijít na své.. Potvrďte sami logo a heslo pivovaru jež zní: „ochutnejte, žádná piva nechutnají tak jako naše klášterní“. Není nad osobní zkušenost. Je lepší jednou ochutnat než 3x číst nebo 2x slyšet.

Já osobně jsem se během své krátké návštěvy cítil více než dobře, a není to jen zdvořilostní fráze. Želiv a zdejší pivo má své kouzlo. Jste obklopeni historií. Někdy pohnutou, jindy jistě veselou. V pivovaru se vaří, v klášteře se nadále se modlí, v řece Želivce pod klášterem plyne nezadržitelně a krásně voda. Plyne jak tichý svědek a měří všem stejně! Může měřit, má na to dostatečné právo, viděla již jistě mnohé. Želiv stojí i za krátké zastavení. Třeba za krátkou několika hodinovou návštěvu. Pro milovníky piva to jistě bude zajímavější než bezduché se povalování na pláži třeba někde v Chorvatsku. Ani nemusíte jezdit tak daleko. Želiv je blízko dálnice D1. Vím co říkám, CzechBeerMan tam byl (obr.7)!! Podpořte i Vy české pivo. Podpořte rozmanitost. Pro více informací navštivte oficiální webovou stránku pivovaru na http://pivovar.zeliv.cz. Sledujte mojí další povídku... Příště z Pivovaru Kácov!


S pozdravem Váš
Libor VOJÁČEK
CzechBeerMan
http://album.inmail.cz/~czechbeerman
Libor Vojáček

Výroběná pivaFoto č. 5 - Plnička lahvíFoto č. 6 - OdkapávačkaFoto č. 7 - Klášter Želiv
Foto č. 8 - Klášter ŽelivFoto č. 9 - Etikety23.04.2006
Reakce na tento článek: Reaguj
Milan Čvančara: Ahoj Libore,článek je pěkný,dobře napsaný,chybí ti tam pár čárek,ALE JINAK PARÁDA.Až budu mít více času,proberu ho podrobně a ještě ti napíšu.Zatím se měj,ahoj Milan*
Krejza Jiří: Vážený příteli, článek je hezký, zřejmě máš dobře zauzlené básnické či spisovatelské střevo. Mimo drobných interpunkčních nedostatků, mne trošku vadí kritika piva Velvet a to ne proto, že bych ho osobně miloval, ale proto ,že každému může chutnat jiné pivo. Záleží na gustu a proti gustu žádný dišputát. Ahoj Jirka
Tomáš Semrád: Moc hezky napsané. Já jenom doplním pro vyznavače želivských piv a vůbec milovníky pivních experimentů, že piva Siard Falco, Gottschalk a Castulus se dají koupit tebou v článku zmíněných míst (přímo pivovar a Praha) i v Brně, a to v galerii Vaňkovka, v obchodě s biopotravinami (přízemí).
Díky Tomáš

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum