Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Napsali odborníci     |   Přehled všech článků


Zpráva č. 5 o stavu pivovarnictví v Čechách - Pivovar Kácov

Zdroj: Libor Vojáček   

Foto č. 1 - Pivovar Kácov
Vážení čtenáři, milí milovníci piva,

Jsem tu opět. Zavítejme spolu do předhůří Českomoravské vrchoviny. Zde, v městečku-vesnici Kácov se nachází další ze zajímavých českých minipivovarů nesoucí stejnojmenný název: Pivovar Kácov (viz obr.1). Budeme-li puntičkáři, zde je název oficiální: Pivovar Kácov s.r.o. Přijíždím neohlášen, a jak vidím právě včas. Pan David Hořejší, současný vlastník pivovaru, je zrovna na odchodu. Vlastně spíše na odjezdu neboť nasedává do svého terénního vozu. Přesto si pro mě, s laskavostí, nachází několik minut, ve kterých mi krátce představí ústně pivovar, a poté mě svěřuje do péče 2 zaměstnanců, kteří jsou v pivovaru momentálně přítomni. A prohlídka může začít. Už je to skoro rutina, neboť schéma malých pivovaru se sobě podobá jako vejce vejci. Takže jako vždy začínáme v chloubě každého pivovaru, ve varně. Ovšem zde musím uznat, že jakýsi rozdíl zde přeci jen je: krásnější varnu jsem ještě neviděl (viz. obr. 2). Přece jen ty měděné kotlíky mají nejvíce co do sebe! Prostředí varny je prosté a asi proto tak okouzlující. Hledám nejlepší úhel jak pro Vás, čtenáře, zachytit celou tu nádheru jedním cvaknutím, kde se bude mísit historie se současností, romantika s magičností, a řekněme, že i kousek jakéhosi sentimentu nutný pro českou povahu. Hledám a hledám ... a myslím že jsem našel a podařilo se mi. Posuďte obrázek č. 3! Takovýto výhled z okna správného pivaře (ne pijáka piva) jistě potěší.

Foto č. 2 - varna
Hned bych si ve varně na týden ustlal a kochal se! Za starobylými okny si v klidu teče Sázava, poslední sníh roztává, ptáci zpívají... Z varny sálá teplo, venku svítí slunce. Ale pozor: každá takováto romantika má i svá velká úskalí a odvrácenou stinnou stranu. Pivovar byl během několika málo let již několikrát vyplaven. Naposledy v březnu krátce po mé návštěvě. A nešlo jen o trochu vody na zápraží! Škody byly značné, ležácké tanky a spilka pod vodou ...

Podívejme se trochu do historie. Pivovar Kácov je bezesporu jedním z nejstarších pivovarů v Čechách. Založen byl již v roce 1457. Jak to tenkrát v pivovaru vypadalo může už vyprávět jen pán Bůh. Tuším však jaksi intuitivně že to tam bylo pěkné a poctivé, a že i tenkrát bylo stavovské cti učiněno zadost. Což však víme, a co jistě zdokumentované je, je že po pěti stech letech provozu to byl právě režim, který si hrdě říká komunistický, jehož rozhodnutím byl pivovar v roce 1957 zrušen. Leccos to o povaze toho režimu asi vypovídá, že? Takže pak tedy až v roce 1992 došlo k pokusu pivovar oživit, pokus se ale definitivně povedl až v roce 2002 muži na začátku jmenovaným. Držme mu palce! Přejme mu štěstí v podnikání, i když se to zde nenosí. Pivovarů v Českých zemích není nikdy dost. Pyšníme se přeci naším pivem a jeho kvalitou. I když někdy to vypadá že pivo jen nejvíce bezhlavě pijeme aniž přemýšlíme co dobré pivo vlastně je. Jistě to není např. o všechny dobré chutě vysátý a vyfiltrovaný komerční a plochý Gambrinus, který se tu tak hodně a s takovou oblibou pije (omlouvám se příznivcům, ale máme tu svobodu projevu a názoru). Trochu se toho dnešního trendu i bojím ...

OK. Nečiňme nekalou soutěž. Pohněme se dál. Z varny se koukneme do spilky (obr. 4). Nemám zde „výtek“. Je vše jak má být, a jak se sluší na český minipivovar. Klasická otevřená vana. Znáte snad lepší způsob? Já ne. Nemám v lásce sterilní zavřené kvasné tanky řízené kompjůterem. Zde je vše přirozené. Když nějaký noční pobloudilý švábík spadne do spilky pěkně tam vykvasí a dodá pivu teprve ten správný říz (spoléhám na Váš smysl pro krásný černý humor). Spilka se nachází za rozsáhlým sklepním komplexem s klenbami (obr.5) s nímž prý má pan majitel do budoucna jisté podnikatelské záměry. Na každém kroku zde cítíte stáří pivovaru. Prostory jsou velké a velkorysé, účelné a jednoduché. V jednoduchosti je nakonec i krása. To samé platí i o ležáckém sklepě s pivními tanky, kde vidíte 5 impozantních vertikálních nerez tanků (obr.7) o obsahu 5 kubíků, a dalších 10 menších zabudovaných ve stěně (obr.8). Na tomto pivovaru mě velmi zaujala (bráním se termínu uchvátila) i obyčejná vrata do pivovaru (obr.9). Za nimi vpravo je vchod do pivovarské restaurace, která pojme pohodlně 30 hostů. Tuto jsem ale ve své euforii a „vzrušení“ zapomněl fotograficky zdokumentovat.

Foto č. 3 - Varna
Pivo se dodává na trh v nefiltrované i filtrované podobě a to hlavně světlá desítka a světlá dvanáctka, a příležitostně i tmavá čtrnáctka. Vše pod obchodní značkou Kácovské pivo (obr. 9). Štamgasti v několika místních i vzdálenějších hospodách mohou vyprávět... Dokonce i v matičce Praze najdete dvě hospody kde se toto pivo čepuje. Pivo jistě stojí za ochutnání a myslím že nejen za něj. Dejte si jích klidně i pět (ne ale na můj účet prosím). Musím říci že na můj vkus bylo trochu moc přesycené oxidem uhličitým, ale nedejte na mě, nejsem ten nejpovolanější pivní degustátor v zemích Koruny České. Bez diskusí si toto pivo najde své příznivce. Nakonec nejde přeci jen o pivo samé, to bychom si mohli jen otevřít láhev doma u mistrovství světa v kopané. Jde i o poznání, o prostředí pivovaru a pivovar sám.

A právě toto je tu skvělé. Nevidím lepší letní výlet než sednout na kolo a vydat se právě sem. Spojit příjemné s užitečným. Pořádně se zpotit za řídítky, osvěžit se v Sázavě, dát si dvě tři „kácovské“... Pražáci popřemýšlejte... Je to skoro optimální cyklistická vzdálenost. Jen 40 km. Doporučuji návštěvu s čistým svědomím. CzechBeerMan (obr.10) byl u „toho“ na vlastní kůži. Pro milovníky piva co dávají přednost volantu před řídítky (třeba jako lenoch já), není nic jednoduššího než se sem dostat. Stačí odbočit na exitu „Kácov, Vlašim“ po půlhodince jízdy z Prahy na Brno po dálnici D1. Vezměte si sebou ale nějakého „úchylného“ abstinenta který vlastní řidičský průkaz a využijte jeho duchovní naivity, a nechte ho řídit nazpátek !!

Uvítá Vás zde vřelá atmosféra, krásná příroda, zvedající se lesnatá Vrchovina, a hlavně dobré pivo z dobrého pivovaru. Vychutnejte si osobně své „kácovské“. Stojí to za pokus. A jak říkám není to jen o pivu samém... trochu více (včetně mapy) se dozvíte i na www.pivety.com/PivovarKacov.

Sledujte mojí další povídku. Příště... Nevím ještě z jakého nového pivovaru bude ale jedno vím již teď. Bude! Co takhle Pivovar Modrá Hvězda v Dobřanech u Plzně? Nebo Pivovar U Bulovky v Praze? Uvidíme. Nechte se
překvapit. Vždyť překvapení jsou z velké podstaty to proč na tomto světě žijeme a co tu vlastně hledáme...

S úctou a pozdravem Váš
Libor VOJÁČEK
CzechBeerMan
Teplice
http://album.inmail.cz/~czechbeerman
Foto č. 4 - SpilkaFoto č. 5
Foto č. 6 - SklepyFoto č. 7 - Svislé ležácké tanky
Foto č. 8 - malé ležácké tankyFoto č. 9 - Vrata do pivovaru
Foto č. 10 - TácekFoto č. 11 - Tácek

Foto č. 12 - odpočívající maskot pivovaruFoto č. 13 - CzechBeerMan v akci
Foto č. 14 Foto č. 15
Foto č. 16 Foto č. 17
Foto č. 18 Foto č. 19
Foto č. 20 Foto č. 21
Foto č. 2004.07.2006
Reakce na tento článek: Reaguj
Vena: Je to bozske pivo a je jen dobre,ze se o nem zminujete.
Libor: je k dostání na čtyřech místech.
Jinak musím uznat, že Kácovské je naše oblíbené . Bohužel místní v Kacově toho názoru asi nejsou, když si připomenu zážitky z restaurace Na náměstí.


Bohuslav: Jakou funkci zastával v pivovaru Kácov, Josef Kupr v roce 1939? Jeho poznámky jsou o pracovních úkonech v tomto pivovaru od 2.3.1939 do 21.12.1939.
Pavel: Krásně napsaný článek, zanedlouho jedu služebně do Uhlířských Janovic, což je kousek od Kácova, takže se tady rozhodně stavím a zdejší romantiku v doprovodu místního piva zřím...Už se na to moc těším, díky pane Vojáčku!
jarda: Článek je vynikající. Zejména potom ta zmíňka o hrobaři českých piv Gambáči. Naprostá pravda. Jinak v Kácově jsem byl v sobotu. Pivo výborné. Držím palce současnému majiteli.
Milan: co jsem dosud pil, je kácovské. Dík za článek který přiblížil hezky prostředí jeho vzniku, doufám, že pivovar se nezkazí a vytrvá v kvalitě a chuti i skvělých cenách. Nedá se to vůbec s ,,europivy"jako je zmíněný gambáč a spol. porovnávat. Brrrr. To je česká ostuda. Těším se na výlet do Kácova, až se trochu oteplí, zatím si jej užívám ve skvělé hospůdce v Praze 4 U Klokočníka, kde jej točí skvělý tým v čele Radkem T. a vánoční 13...to byla pohádka, už aby byly velikonoce...doporučuji.
David: Děkuji za krásný článek i za pochvalné komentáře, a prosím pana Bohuslava, aby se ozval do pivovaru, zkusíme pana Josefa Kupra dohledat, ale půjde to asi jen společně.
Jinak v pivovaru už vaří nová varna, tak se na ni pane Vojáčku přijeďte podívat. Díky David
Bondy: Taky si dám radši Kácov než europivo "gambáč" ten snad čím dál hnusnější
David: Prosím pana Bohuslava o kontakt na mail pivovar@pivovarkacov.cz
Jeff: Nedávno jsme jeli do Kácovského pivovaru koupit si malý 30l soudek kvasnicové desítky. Už jsme před tím jeden měli a byli jsme velice mile překvapeni jeho kvalitou, chutí a řízem, proto při další malé akci padla volba zase na Kácov. Když jsme ale soudek narazili, byli jsme překvapeni, jakéže vlastně to z něj teče pivo? Nebylo vůbec kalné, mělo nádhernou tmavou skoro jantarovou barvu a když jsme ho ochutnali, bylo nám jasné, že desítka to rozhodně není. Byla to filtrovaná dvanáctka. Tak jsme si řekli no co, reklamovat to rozhodně nebudeme a soudek jsme za večer ve čtyřech vypili. Byl to hodně veselý večer. Do hospody kupuji Svijanské pivo, taky je nepasterované a velice dobré, ale na Kácovský Hubertus nějak nemá. Už dlouho jsem nepil tak poctivé a kvalitní pivo. Jen jsem si připadal jako maxipes Fík, kterého Tatínek poslal do hospody pro jedno pivo. Jak to dopadlo jistě víte z oblíbeného večerníčku.
Petra: Výborné, lahodné a poctivé pivo. Často, když jedu na statek, tak se zastavím pro pár pet lahví. Jsem hrdá, že David, i když jen vzdáleně, patří do naší rodiny....Už se těším na vánoční černé...

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2020 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum