Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Tiskové zprávy     |   Přehled všech článků


Velké pivovary už válcují své menší konkurenty

Zdroj: ihned.cz   

Hvězdné období malých pivovarů, které až do loňska předčily tempem růstu své obří konkurenty, nejspíš končí. Výsledky letošního pololetí, jež mají HN k dispozici, svědčí o obratu v pivovarnictví.

"Malé firmy rostly až do roku 2006 rychleji hlavně díky exportu. Ale teď se už ukazuje opačný trend. Velcí budou ještě větší. A malým firmám naopak letos často zcela zkrachoval export, na nějž vsadily," potvrzuje Jan Veselý, šéf Svazu pivovarů a sladoven.

Roste hlavně Prazdroj

Celý pivní trh přitom meziročně vzrostl o čtyři procenta. Za letošní pololetí uvařily české podniky (bez minipivovarů) přes 9,75 milionu hektolitrů piva.

Výrazný nárůst hlásí například Budějovický Budvar. Ale především lídr trhu, skupina Plzeňský Prazdroj, zvýšil v uvedeném období výrobu o více než sedm procent. V objemu je to nárůst o bezmála 330 tisíc hektolitrů. A to například zhruba osmkrát větší množství piva, než uvařili letos za šest měsíců v celém Městském pivovaru Havlíčkův Brod.

Velcí tak už plně zhodnocují své stamilionové investice do výroby. Snáze se také domlouvají s obchodními řetězci na výhodnějších podmínkách odbytu. A tlak na menší firmy sílí.

Řada z nich čelí nejen tuzemské konkurenci "pivní velkovýroby", ale ještě jim leckdy vypadl dřívější export. Například Pivovar Jihlava propadl v pololetí na necelou třetinu loňské produkce.

"Firmy zpočátku vyvážely pivo za velice nízké ceny, chtěly se v zahraničí uchytit. To ale nejde donekonečna," vysvětluje hlavní příčinu potíží Jiří Fusek, prezident Svazu malých nezávislých pivovarů.

Pobídka vyvolává spory

Fusek však zároveň tvrdí, že stát malé firmy ještě víc zadupává do země. Jde o investiční pobídku ve výši 689 milionů korun, již úředníci přiklepli právě Prazdroji na podporu exportu. Jeho konkurenty tak rozhořčila, že si na ni stěžují v Bruselu. Ten nyní zkoumá její oprávněnost.

"Místo aby stát podpořil skutečně české podniky, dotuje velké firmy zahraničních vlastníků," rozhořčuje se Fusek.

Prazdroj, ovládaný jihoafrickými pivovary SAB Miller, ale zůstává v klidu. "Pobídky jsou standardním nástrojem ekonomiky, přihlásili jsme se zcela v souladu se zákony," konstatuje mluvčí Prazdroje Alexej Bechtin.

Ani antimonopolní úřad proti pobídce nic nenamítá.

23.08.2007
Reakce na tento článek: Reaguj
Luděk: Válcují objemem, ale nikoli kvalitou!
CzechBeerMan : Pan Fusek se sice rozčiluje , ale aby Černá Hora přivezla do Žatce na Dočesnou
kvasničáka, a snažila se o propagaci
jiného piva v jiném provedení , to ho ani nenapadne ! Zachovali se stejně jak o ten pitomý Gambrinus. Kde není nápad,
svěží vítr, tam budou jen "rozhořčené"
stížnosti ........ a k tomu válcování : ať si václují co chtějí. Já vím jedno : na Oslvany, na Chyšei, na Chyni ,
atd. stejně mikdy nebudou mít ani ke kotníkům ..... tak ať válcují. Malé pivovary nezmizí. Horší je naučit lidi
si připlatit na dobré pivo. Propagace, osvěta ... na to se zapomíná !
Martin Borský: Srovnání Černé Hory a Gambrinusu ve tvém příspěvku hodně kulhá. Možná nemá ani jednu nohu... Přínos ČH českému pivovarnictví?: třeba lahvové nefiltrované Sklepní, sortiment od světlé desítky, přez tmavou dvanáctku ke světlé 15,3. A co takhle nealko 0,0..% Alc.?
Nevím, co ti pan Fusek udělal. Jestli jen to, že nepřivezl svá piva na Dočesnou, tak to asi nebude tak horký...
Sám jsem si v Žatci moc pochutnal např. na nefiltrovaném novopackém, polotmavém Bakaláři, světlém Prokopu z Chyše či 12% světlé a 14% tmavé Bon ze Zašové...
CzechBeerMan : Martine , já vím co je Černá Hora a nikde jsem nenašel v mém článku srovnání tšchto piv. Jen srovnávám jednání lidí a
jejich Nefilipa. Pan Fusek mi neudělal vůbec nic , ani zlého ani dobrého. Spíše
mi udělal něco dobrého : mám jejich pivo velmi rád , hlavně Kvasara. Pokládám ho za jedno z nejlepších lahvových piv v Čechcách. A hlavně mi zase nenapadni že jsem vyslovil názor, pane Demokrate. Já nejsem zapšklý , buď bez obav. Trochu se usměj ....
CzechBeerMan : .... víš , CzechBeerMan je tu hlavně od toho aby malinko nasral, malinko popíchl, aby nastartoval diskuzi , udělal malou kontroverzi ..... a o tom to je. Okolo pivo se netočí život. Pivo je jen přijemná zábava. Přijemná, ale pořád jen zábava , nikoliv podstata . Takže Tě zvu na jedno !
Odkud jseš ?

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum