Reklamní banner

Podpořte, prosím, náš server kliknutím na banner našich sponzorů nebo partnerů. Děkujeme.

Dnes je 22. 10. 2021
Svátek má:
každý dobrý pivař!

Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Nejmenší pivovar v jižních Čechách zahájil třináctkou s čokoládovým sladem

Zdroj: ihned.cz   

Ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku v sobotu slavnostně zahájil výrobu nejmenší pivovar v jižních Čechách. Podobných pivovárků je však u nás víc. Ve fotogalerii s námi můžete nakouknout do jednoho z nich, v Plzni - Černicích.

Majitel a sládek minipivovaru ve Vyšším Brodě, Jiří Fojtl, na úvod uvařil čtyři druhy piva, které pojmenoval Jakub podle jednoho z prvních sládků ze zdejšího cisterciáckého kláštera. Ročně plánuje vyrobit maximálně 500 hektolitrů, zaměří se na světlé dvanáctistupňové a polotmavý speciál.

Vyšší Brod byl kdysi městem dvou pivovarů. První informace o pivovaru v klášteře pochází už z roku 1380 a na náměstí byl v letech 1530-1944 ještě měšťanský pivovar. Fojtl chtěl původně dělat pivo v areálu kláštera, ale nakonec našel zázemí ve sklepení historického domu na náměstí. "Navazuji na tradici měšťanského pivovaru," uvedl osmadvacetiletý muž, který si dneškem splnil životní sen.

Na Vánoce si připije pivem, jehož vaření se mu stalo koníčkem. Originální recepturu svého nápoje pečlivě střeží. Velké naděje vkládá zejména do polotmavé třináctky, která je podle něho v tuzemsku ojedinělá tím, že do ní přidává čokoládový slad. "Myslím, že bude určitě chutnat ženám, protože je na začátku sladká s hořkým dozníváním. Ale není tak sladká jako tmavá piva v Čechách, takže věřím, že ji ocení i chlapi," popsal.

Tradici "práva várečného" oživil těsně před začátkem roku, v němž si Vyšší Brod připomene 750. výročí od první písemné zmínky. Pro starostu je nové pivo předzvěstí oslav a zároveň dobrým znamením. V době, kdy ve městě podnikatelské aktivity spíš zanikají, to bere jako vítané oživení. "Při oslavách výročí města toto pivo využijeme a je to také zajímavost pro turisty," řekl starosta Milan Zálešák. Mok z města ležícího blízko Rakouska by podle něho mohl jižní sousedy zaujmout, protože jsou zvyklí spíš na silnější piva. "Když toto pivo ochutnají, osloví je," míní starosta.

Zatím se bude Jakub čepovat v jedné restauraci na vyšebrodském náměstí a Fojtl otestuje, kolik je schopen uvařit a prodat. Stáčení do lahví v dohledné době neplánuje, ale na léto by chtěl v domě s pivovarem vytvořit i pivnici.

Celkem v Česku funguje na 60 minipivovarů, a stále jich přibývá. Podívejme se teď v obrazové galerii do jednoho z nich. Jedná se o minipivovar Plzeňský dvůr v Plzni - Černicích, kde právě chystají nový vánoční ležák.

22.12.2008
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum