Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Roudnicko: Zachraňte historický pivovar, žádají někteří Roudničané

Zdroj: teplicky.denik.cz   

Do historické budovy pivovaru v Roudnici nad Labem již tři měsíce prší. V březnu byla rozebrána střecha a město nyní uvažuje o tom, co udělá s chátrající budovou. Pokud se nezačne co nejdříve s rekonstrukcí pivovaru, je jen otázkou času, kdy stavební úřad nařídí z bezpečnostních důvodů další demolici.

Vlastníkem budovy je podle obchodního rejstříku společnost Pivovar Roudnice, jejímž jediným společníkem je John D. Bailey z amerického Texasu. Ten však podle vyjádření města nejeví o údržbu budovy žádný zájem. „Žádali jsme ministerstvo kultury, aby provedlo vyvlastnění památky, nadřazuje ale vlastnické právo. Vlastník není ochoten pivovar opravit,“ uvedl již dříve starosta města Josef Bakeš.

Občanské sdružení Esprit v Roudnici n. L. přišlo s peticí proti zbourání pivovaru. K podpisům umělců, restaurátorů a doktorů, kteří celou akci iniciovali, přibyly další. Dnes je jich už několik set. Za záchranu památky se postavily také o. s. Říp a Galerie moderního umění v Roudnici. „Proběhlo jednání se zástupci města, které nám dalo možnost, abychom své záměry obhájili v pondělí před radou města,“ říká ak. malíř Jiří Brodský, který usiluje o záchranu památky. „Už rozřezání původního barokního krovu, který byl z kvalitního zplaveného dřeva, bylo zásadní chybou,“ upozorňuje Brodský. Střechu podle něj stačilo úsporně vyspravit, protože nehrozila zřícením. „Naopak nebezpečná římsa tam je dodnes. Odkrytý štít ohrožuje nyní také mnohem víc než dřív,“ vysvětluje Brodský. Důležitým posunem je podle něj fakt, že město je přístupno dalšímu jednání o postupu v záchraně pivovaru. „Dohodli jsme se, že budeme pracovat na možné záchraně pivovaru. Autoři petice přijdou na radu a představí svoji vizi, jakým způsobem pokračovat,“ informoval místostarosta Roudnice Luboš Matek. (zs)

06.06.2010
Reakce na tento článek: Reaguj
Jirka F.: Poslední dobou se hodně hovoří o pivovaru. Dost často se teď hlásá, ZACHRAŇTE PIVOVAR. Tato hláška mě dost štve. Proč to nehlásali před deseti - patnácti lety?
Proč až teď křičí, když je tato cenná památka takřka v posledním stádiu rozkladu? Možná je to tím, že se někdo chce zviditelnit.
O památku jim možná ani nejde, nevím, co za tím vězí.
Je fakt, že pivovar neměli prodávat nějakému Američanovi, který se o pivovar vůbec nestaral. Snad si myslel, že pivovar navštěvují turisté, a čekal, že město mu bude posílat na účet peníze, které utržilo za návštěvnost, to nevím,
ale připadá mi to tak.
Jo starat se všichni měli již dávno před lety a né teď, když je tato památka na 80% zdevastována.
Kdo si myslel, že John Bailey se o památku postará, byl na omylu. John Bailey je totiž jen businessman a takovým lidem nejde o záchranu kulturního dědictví, ale spíš o to, jak vydělat velkou sumu peněz.
Přemýšlíte teď, čí vinou je památka vlastně zničená? Jestli vinou amerického businessmana nebo nynějším vedením radnice?
Vzpomeňte, jak se po revoluci rozprodávalo vše, co se mohlo. Tehdejší radní v daném roce prodali tuto cennou památku tomuto Američanovi a už jim bylo jedno, co s ní zamýšlí.
Důležité pro ně tehdy bylo, aby měli peníze.
- A tady se právě mělo hlásat "ZACHRAŇTE PIVOVAR!".
Jiří Filipovský: Omlouvam se tehdejším radním, udělal sem hrubou chybu. Zámek prodali Americkému businessmanovi Lobkovicové, kteří nenašli pro památku využití

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum