Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Pivovar Svijany je ziskovější než Budvar

Zdroj: idnes   

Pivovar Svijany vykázal za loňský rok hrubý zisk 291 milionů korun, což je o desítky milionů víc, než mělo takzvané rodinné stříbro - státní pivovar Budvar. Rychlý vzestup Pivovaru Svijany tak někteří odborníci hodnotí jako zázrak nebo kouzelné zmrtvýchvstání.

"Je pravda, že jsme měli oproti roku 2009 celkový zisk vyšší o sto tři miliony korun. Nebylo to ale kvůli výrobě piva, ale mimořádnými finančními operacemi, jako byly například příděly z nerozděleného zisku minulých let," mírní nadšení z loňského hospodaření Pivovaru Svijany předseda představenstva Tomáš Kučera.

Bez těchto operací měl ale pivovar i tak hrubý zisk 195 milionů korun. Z pivovaru, který byl v roce 1997 před zavřením a produkoval necelých 43 tisíc hektolitrů, se tak stal během dvanácti let podnik, jehož cena se podle odhadů pohybuje kolem tří miliard korun.

"Svým způsobem je to zázrak, ale také kus náhody a velmi uvážlivé politiky. Za nejdůležitější, proč se svijanskému pivovaru podařilo takhle vstát z popela, považuji fakt, že bývalý sládek a pozdější ředitel František Horák vymyslel jedenáctku. To byl fenomén, který některé pivovary pochopily až o moc později," uvedl ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Raketový nástup svijanského pivovaru se dá nejlépe dokumentovat na množství piva vyráběného od roku 1998. O rok později již pivovar vyprodukoval 94 tisíc hektolitrů, což bylo dvakrát víc než v roce, kdy skupina podnikatelů pivovar od Staropramenu koupila. Loni to už bylo víc než 400 tisíc hektolitrů piva, především jedenáctky Svijanského mázu.

"Letos bychom to chtěli dotáhnout na 450 tisíc, přičemž maximální roční produkce je při zachování současných tradičních postupů a kapacity asi 600 tisíc hektolitrů," uvedl Tomáš Kučera.

Svijany mají vlastní chmelnici


Pivovar před několika lety koupil svoji vlastní chmelnici. Nachází se ve vyhlášené oblasti Polepských blat a je velká 55 hektarů. Pěstuje se na ní uznávaná odrůda poloraný žatecký červeňák.

Svijanský pivovar drží jeden primát, který se žádnému konkurentovi nepodaří překonat. Zisk z jedné koruny činí kolem 37 %, což neumí ani Plzeňský Prazdroj.

"Díky přirozené popularitě značky nemusíme investovat velké prostředky do reklamních kampaní, které vydávají velké pivovary. Když se podíváte na ceny našich piv, zjistíte, že není nejlevnější, ale ani nejdražší. Jsme mírně nad pomyslným cenovým středem," dodal Tomáš Kučera.

11.07.2011
Reakce na tento článek: Reaguj
Romik: Maz bylo pivo jako kren,kdysi....Ted a konkretne letos od kvetna je to ale pivo jine.Uz v tom mnozstvi ani nemuze byt tak dobre a to je dan za uspech....Nastesti je kam otocit svoji pozornost...:-)

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum