Reklamní banner

Podpořte, prosím, náš server kliknutím na banner našich sponzorů nebo partnerů. Děkujeme.

Dnes je 23. 10. 2021
Svátek má:
každý dobrý pivař!

Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Podpora českého piva bude ročně stát i desítky mil. Kč

Zdroj: Finanční noviny   

Praha - Podpora a ochrana produkce tradičního českého piva, které má věhlas na světových trzích a patří mezi významné exportní komodity, si ročně vyžádá náklady až několik desítek milionů korun. Tuzemské pivovary proto založily nadační fond, který má s pomocí finančních prostředků členských firem, ministerstva zemědělství či peněz z evropských fondů financovat například výzkumné projekty zaměřené na šlechtění odrůd sladovnického ječmene a chmele. Novinářům to dnes řekl předseda Sdružení právnických osob pro podporu Českého piva a vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Jan Hlaváček.

"Odhadujeme, že finanční prostředky spojené s českým pivem dnes dosahují několik desítek milionů korun ročně, které je potřeba zajistit. Proto jsme přistoupili k tomu, že založíme Nadační fond České pivo sládka Františka O. Poupěte," uvedl Hlaváček, podle kterého by fond měl podpořit typické vlastnosti českého piva a surovin určených pro jeho výrobu, což jsou předpoklady nutné pro zachování a další rozvoj v Evropské unii chráněného zeměpisného označení České pivo.

Například vypěstování nové odrůdy sladovnického ječmene je podle Hlaváčka finančně velmi nákladné a zabere deset až dvanáct let. "O světovou pověst českého piva se vedle vysoké odbornosti všech, kteří se na jeho výrobě podíleli a podílejí, a unikátní technologie zasloužily hlavně kvalita sladovnického ječmene a chmele z vymezeného území a výhodné podmínky pro jejich pěstování," podotkl Věra Hönigová z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského.

Odrůdy sladovnického ječmene a chmele se podle Hönigové musejí neustále obměňovat, neboť mají limitovanou životnost. "Proto je třeba v oblasti jejich šlechtění, zkoušení a ověřování, na němž se mimochodem významnou měrou podílí české výzkumné ústavy, dlouhodobě výrazně navýšit objem finančních prostředků," dodala Hönigová.

Chráněné označení České pivo nyní využívá devět tuzemských pivovarů, například Plzeňský Prazdroj, Pivovar Černá Hora, Pivovar Vyškov či Rodinný pivovar Bernard.

Členy nového sdružení se už staly Plzeňský Prazdroj, Heineken, Budvar, skupina PMS, Sladovny Soufflet a Český svaz pivovarů a sladoven. Ve správní a dozorčí radě nadačního fondu nejsou manažeři pivovarů, ale nezávislí renomovaní odborníci z různých institucí, výzkumných organizací a škol.

14.07.2011
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum