Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Perun - nová desítka z Janáčka

Zdroj: mam.ihned.cz    

Uherskobrodský Pivovar Janáček, který patří do skupiny K Brewery, rozšířil svůj sortiment o další desítku. Mluvčí skupiny K Brewery Barbora Burešová řekla, že novinkou Perun chce pivovar především zvýšit pestrost své dosavadní nabídky. Janáček byl vloni jediným pivovarem ve skupině K Brewery, kterému produkce meziročně klesla.

Perun pivovar zatím stáčí pouze do sudů a stejně jako ostatní sudová piva z tohoto pivovaru neprochází pasterizací. Počínaje dneškem jej konzumenti mohou ochutnat ve dvou stovkách hospod a restaurací ve Zlínském kraji.

Perun není jedinou desítkou, kterou pivovar vyrábí. "Je to trochu jiné pivo než například světlé výčepní pivo Prima," poznamenala Burešová.

"Při výrobě piva Perun používáme metodu takzvaného studeného chmelení. To znamená, že kromě standardního trojitého chmelení na varně přidáváme ještě speciální čtvrtou a pátou dávku hlávkového chmele odrůdy žatecký poloraný červeňák v pozdější fázi výroby za studena. Pivo tím získává výraznější, přesto stále lahodnou hořkost a jemné chmelové aroma," popsal sládek Pivovaru Janáček Lukančo Trifončovski.

Název piva je odvozen od nejmocnějšího boha ve staroslovanské historii - Perun byl bohem hromu, bouře a blesku, později byl ctěn jako dárce úrody.

Pro Pivovar Janáček je Perun druhou letošní novinkou ve vyráběném sortimentu, na jaře uvedl na trh tmavý ležák Patriot. Mezi další piva vyráběné v Uherském Brodě patří například světlá výčepní Prima, světlý ležák Extra, světlý speciál Comenius či ležák vídeňského typu Kounic.

Produkce piva Pivovaru Janáček vloni meziročně klesla o sedm procent. Podnik sice v sudovém pivu dosáhl nárůstu o tři procenta, výrazné omezení ale zaznamenal u lahvového piva. Podíl sudového piva na celkovém výstavu pivovaru přitom tvoří více než 70 procent.

Pivovar Janáček vybudoval v roce 1895 František B. Janáček. V meziválečném období byl jedním z nejmodernějších producentů piva ve střední Evropě. Dnes patří do skupiny K Brewery. Ta v současné době ovládá sedm menších či středně velkých pivovarů - Platan, Ježek, Janáček, Rychtář, Klášter, Vévoda a Černá Hora.

26.07.2011
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum