Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Samson má nového majitele - JD Beer Invest

Zdroj: ihned.cz   

Pivovar Samson je dlouhodobě ve ztrátě, i když se mu loni podařilo zvýšit produkci. Nyní chce investovat a obnovit tradici nealkoholického Pita. Těží hlavně z tradice, značku Budweiser Bier použil jako první na světě, údajně ještě dříve než sousední Budějovický Budvar a americký Anheuser Bush, které vedou na některých trzích známkoprávní spory.

Budějovický měšťanský pivovar, konkurenta Budějovického Budvaru, prodali majitelé Jiří Diviš s Miroslavem Leštinou společnosti, která je propojena například s deníkem E15 nebo týdeníkem Sedmička.

Skoro dva roky se pokoušeli většinoví vlastníci Samsona prodat akcie tohoto zadluženého a ztrátového jihočeského pivovaru. Letos se jim to konečně povedlo. Podle zápisu v obchodním rejstříku je společnost JD Beer Invest majitelem sta procent akcií od června.

Cena nebyla zveřejněna, ale spekuluje se o výši 300 miliónů korun v hotovosti nebo kapitalizaci pohledávek.

Cena spadla


Ještě před více než rokem si však tehdejší vlastníci cenili Samsona, k jehož hodnotě patří i desítky registrovaných ochranných známek včetně B.B. Budweiser Bier, na víc jak miliardu korun.

Většinu majetku v té době drželi podnikatelé Jiří Diviš, Miroslav Leština a Radek Bezkočka, jejichž podíl necelých 98 procent JD Beer Invest koupila a okamžitě na valné hromadě odhlasovala výkup zbylých akcií menšinových akcionářů.

Zbylých 2,16 procent akcií vykoupila JD Beer Invest od minoritních vlastníků Samsona za cenu 18 korun za jednu kmenovou akcii v hodnotě 10 korun. Proti výkupu však někteří akcionáři protestovali s odkazem, že celý proces nebyl pod dohledem nezávislého orgánu.

Obnova slávy a tradice?


Budějovický měšťanský pivovar v posledních letech minimálně investoval, je dlouhodobě ve ztrátě, ta loňská dosáhla podle zveřejněné výroční zprávy 30 miliónů korun. Tržby přitom vzrostly o 13 procent na 183 miliónů.

Hodláme revitalizovat pivovar a vrátit na český trh slávu nealkoholického piva Pito a silného lokálního brandu Samson. Firma již investovala od svého příchodu do pivovaru více než 100 milionů korun,“ říká nově dosazený předseda představenstva Michael Dědeček.

Vlastníkem JD Beer Invest je nizozemská investiční společnost Collis, kde je jedním z akcionářů právě František Savov. Podnikatel, spojovaný s kontroverzními obchody kolem někdejšího svazáckého majetku, mj. figuroval před časem i jako svědek v kauze vyšetřování případu zmizelých 500 miliónů z České konsolidační agentury (ČKA). Ovládá mimo jiné i knižní vydavatelství Mladá Fronta a média jako je E15, Sedmička, Strategie nebo dětská Mateřídouška.

Pivovar loni zvýšil produkci na necelých 160 tisíc hektolitrů piva, na českém trhu má necelý jednoprocentní podíl.

17.08.2011
Reakce na tento článek: Reaguj
Věra Maříková: V článku se píše,že minoritní akcionáři obdrželi 18 Kč za akcii.Byla jsem jejich akcionářkou,ale neobržela jsem ani tuto směšnou částku.S obnovou dobrého jména to nebude jednoduché když si nový vlastník znepřátelí býv. akcionáře,kteří ho rozhodně chválit nebudou.

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum