Reklamní banner

Podpořte, prosím, náš server kliknutím na banner našich sponzorů nebo partnerů. Děkujeme.

Dnes je 23. 10. 2021
Svátek má:
každý dobrý pivař!

Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


V Lobči zrekonstruují chátrající pivovar

Zdroj: idnes.cz   

V Lobči na Mělnicku stojí chátrající areál bývalého pivovaru. Architekt Pavel Prouza s manželkou ho ale zakoupili a postupně ho opravují. V následujících letech má v areálu vzniknout restaurace, malý pivovar a turistické centrum napojené na síť stezek industriálního dědictví.

"Byli jsme ubytovaní v místním zámečku a pivovar jsme viděli z okna a divili se, proč tak krásný pivovar chátrá. Velmi nás zajímá industriální architektura, tak jsme ho po třech týdnech koupili," uvedl Prouza. Za pomoci dotací ho postupně opravují, v současnosti se rekonstruuje komín a střecha. Brzy by zde měla být obnovena výroba piva.

"Chceme tu zřídit restauraci a obnovit pivovarnickou tradici, která skončila v roce 1949. Počítáme s výrobou tmavého speciálu bavorského typu, protože právě toto pivo se tu podle dochovaných písemností vyrábělo. Dále pak určitě klasický světlý ležák," plánuje Prouza. První pivo by lidé mohli ochutnat už během příštího roku.

V předním traktu pivovaru bude zřízena expozice pivovarského muzea a prostory pro pořádání přednášek a jiných kulturních a společenských akcí. V zadní části pivovaru by pak měly být obnoveny lednice a sklepy rovněž jako součásti pivovarského muzea. Výhledově by zde měla vzniknout také možnost ubytování. Kromě toho bude pro turisty otevřeno regionální kulturní a turistické centrum navázané na mezinárodní síť stezek industriálního dědictví.

Veřejnost se do pivovaru může podívat v září


"Jedná se o tematické stezky, známé především v zahraničí, propojující zajímavá místa industriálního dědictví. Naším cílem je, aby v České republice vznikla stezka s tématem pivovarnictví a aby Lobeč byla na tuto stezku připojena," řekl Prouza. Pro návštěvníky je objekt momentálně z bezpečnostních důvodů nepřístupný, konají se tu však s určitou pravidelností Dny otevřených dveří a komentované prohlídky pro veřejnost.

Příště může veřejnost prostory pivovaru a postup rekonstrukce spatřit 11. září v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. "Připravili jsme happening s podtitulem Nedělní pokus o oživení chátrající technické památky. Pivo přivezou a načepují znovuzrození pivovarníci z nedaleké Podkováně, bude otevřen vinný sklípek a hrát hudba," dodává Prouza.

Pivovar má turisticky výhodnou polohu na okraji Kokořínska a Máchova kraje. V roce 2009 byl ministerstvem kultury areál lobečského pivovaru jako jedna z nejvýznamnějších staveb svého druhu prohlášen za nemovitou kulturní památku. Lobeč samotná je pak vesnickou památkovou zónou, jejíž dominantu tvoří právě pivovar s místním barokním zámkem.

22.08.2011
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum