Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Napsali odborníci     |   Přehled všech článků


Pěstitelé chmele mají problémy s prodejem úrody

Zdroj: ihned.cz   

Spotřeba piva i zájem o hořké ležáky ve světě i Česku klesá, letošní velká úroda kvalitního chmele znamená pro pěstitele problém. Nemají odbyt. Pěstitelé pro letošek snížili plochu osázených chmelnic o víc jak deset procent a ještě to nestačí.

Zřejmě pod cenou a vlastními náklady budou prodávat pěstitelé chmele letošní úrodu. Přestože chmel - a zejména dominantní tuzemská odrůda žatecký poloraný červeňák – je v tomto roce nebývale kvalitní a je ho dostatek, výkupní ceny klesají.

Kromě dříve nasmlouvaných kontraktů nebudou pivovary potřebovat mnoho chmele navíc. Pěstitelé nemají kde ostatní chmel prodat, stejný problém řeší i chmelaři ve světě. Část kvalitní úrody tak zůstane na polích.

"Z celosvětového pohledu se také bohužel stále snižuje chmelení piva. Vzhledem k této situaci a po zkušenostech z minulého roku předpokládáme, že se sklízet bude pouze smluvně zajištěné množství a zbývající část nebude sklízena,“ potvrzuje Zděněk Rosa, předseda představenstva Chmelařství, družstvo Žatec, které sdružuje většinu tuzemských pěstitelů.

Chmelnice se změnšily o desetinu


Ještě loni sklidili pěstitelé slavné české pivní suroviny z 5,2 tisíc hektarů přes 7,7 tisíc tun chmele. Pro letošek snížili plochu osázených chmelnic o víc jak deset procent a ještě to nestačí. Očekávají produkci zhruba 5,5 tisíce až 6 tisíc tun. Chmel se stal prodělečnou surovinou, loňská cena 180 tisíc korun za tunu byla na hranici rentability, letos ovšem klesne podle odhadu pěstitelů na 120 až 160 tisíc korun.

"Pivovary mají ještě částečně zásoby chmele z loňska, v celém světě přitom výrazně klesá zájem o hořká piva. Nastupuje generace, zvyklá na všelijaké slazené nebo sladší nápoje. Tak to je. Bohužel,“ reaguje výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Český chmel míří hlavně do Německa a Japonska


V Česku se zabývá pěstováním chmele 134 pěstitelů, největší z nich je blšanský PP servis, který zásobuje mimo jiné i největšího odběratele – skupinu Plzeňský Prazdroj. Problém ale mají i drobní pěstitelé. Situaci nezachrání ani export. V Česku se už tak vyváží 80 procent chmele do ciziny, zejména do Japonska a Německa.

Spotřeba chmele ovšem klesá všude. Ve světě bylo loni osázeno skoro 52 tisíc hektarů chmelnic, pro letošek ale producenti tuto plochu snížili o 13 procent. A ještě to nestačí. „Problém s nadúrodou je celosvětový problém. Němci jako největší pěstitel chmele na světě mají také chmele mnohem víc než spotřebují,“ připomíná předseda Svazu pěstitelů chmele a majitel ZD Podlesí Ročov Bohumil Pázler.

Chmel se do Česka ale i dováží, zejména z Německa. A často ve formě extraktu. Pivovary ho ovšem využívají jako surovinu pro první, maximálně druhé chmelení várek piva. Pro poslední – třetí – chmelení, které dává pivu finální kvalitu a chuť, používají nejčastěji právě žatecký chmel.

Nižší náklady na nákup chmele ovšem českým pivařům tradiční nápoj nezlevní. Pivovary mají totiž většinou uzavřené dlouhodobé kontrakty, aktuální cena se týká spíše dalšího období nebo momentální a v případě potřeby zvýšené poptávky.

24.08.2011
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2020 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum