Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Minipivovarů přibývá nebývalým tempem

Zdroj: Vaclav Profes   

Tento rostoucí trend je na trhu znát. V 90. letech existoval na českém trhu jediný minipivovar, legendární U Fleků v Praze. V současné době je na trhu přibližně 150 minipivovarů, přičemž jen od začátku roku vzniklo 20 nových. Pokud by to tímto stylem pokračovalo, do tří let by mohlo být v České republice na 220 malých minipivovarů. Z nově vzniklých můžeme jmenovat minipivovar Faltus v České Třebové či pivovar Vilém v Jincích na Příbramsku.
I přes velký boom tohoto drobného podnikání se velké firmy nebojí konkurence, produkce minipivovarů tvoří necelé jedno procento celkové produkce. Naopak je berou jako zdravou konkurenci. Mnozí konzumenti se domnívají, že mezinárodní firmy produkující obrovské množství piva se řídí minimalizací nákladů a pivo tak šidí, právě díky tomu zažívají minipivovary takový úspěch, protože náročný pivař si rád dopřeje pivní speciál, nežli klasické značky. Na trend navazují i restaurace, které od minipivovarů odebírají sudy a tak není v poslední době div, když má restaurace hned několik píp, právě kvůli různorodosti prodávaných piv.

Mnozí milovníci chmelového moku se leckdy vydají za poznáním určitého pivovaru i zdaleka. S minipivovarem je často spojena i restaurace, která vybrané pivo nabízí. Velký boom zažívají také pivní lázně či exkurze. Výroba piva v malém je zajímavým a lákavým oborem pro podnikání, vždyť vybavení na výrobu piva lze pořídit již půl milionu korun. Problémem ovšem je nedostatek vystudovaných sládků na trhu. Obor lze studovat na Střední potravinářské škole v Praze a na Vysoké škole chemicko - techlonogické.
Nedávno oslavil 20 let svého vzniku nejstarší minipivovar v porevolučním období Pivovarský dům v Chýni u Prahy. V jejich nabídce jsou například Dvorní ležák, Kolářská jedenáctka či Sládkova patnáctka, nejen tyto, ale i jiné značky posbíraly řadu různých cen.

17.06.2012
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum