Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Napsali odborníci     |   Přehled všech článků


Na předvánoční trh míří speciální piva a balení

Zdroj: denik.cz   

Řada tuzemských pivovarů uvádí v těchto dnech na trh vánoční pivní speciály či zvláštní balení piv určených pro blížící se období svátků. Vánoce jsou pro pivovary významným obdobím. Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého rostou v prosinci prodeje piva proti běžným měsícům až o pětinu. Zvyšuje se především odbyt ležáků i silnějších speciálů. Nabídka výrobců na to reaguje.

Pivovary mají dva vrcholy sezóny, prvním je léto, druhý je před Vánocemi," uvedl Veselý. Zatímco v hlavní pivovarské sezóně od června do září roste množství celkově prodaného piva, Vánoce jsou typické prodejem dražších ležáků a speciálů. „I lidi, kteří přes rok šetří si na Vánoce dopřejí," podotkl k tomu Veselý. K pozapomenuté tradici vánočních speciálních piv se v posledních letech vrací také stále více větších pivovarů, do té doby bylo jejich vaření doménou především minipivovarů, velcí výrobci inovovali především obaly.

Lídr trhu Plzeňský Prazdroj uvede v příštích dnech na předvánoční trh speciální balení ležáku Pilsner Urquell. „Limitovaná edice unikátních jednolitrových lahví s keramickým uzávěrem je dílem známého německého designéra Larse Kempera," řekl mluvčí skupiny Jiří Mareček. Láhev podle něj svým designem navazuje na půllitry, které pivovar vydal ke svému nedávnému 170. výročí. Do skupiny Prazdroje patřící nošovický pivovar připravil limitovanou edici polotmavého piva Radegast temně hořký. Pivo bude oficiálně představeno 3. prosince v den 43. výročí uvaření první várky nošovického pivovaru.

Stejný princip jako u adventních kalendářů


Společnost Pivovary Lobkowicz podobně jako loni obohatila pivní trh o adventní kalendář obsahující dvacet různých piv ze sedmi českých a moravských regionálních pivovarů. „Jeho princip je obdobný jako u čokoládových adventních kalendářů, na každý den od Mikuláše až po Štědrý den je pro jeho majitele připravena jedna láhev zlatavého moku," řekla mluvčí pivovarů Barbora Kameníková.

Sládci do téhož uskupení patřícího Pivovaru Jihlava navíc vyrobili šestnáctistupňový speciál, který bude od příští středy na čepu v tisícovce tuzemských hospod. Silné červené pivo s jemně narůžovělou pěnou má sedm procent alkoholu. Jihlavští pivovarníci jej podle Kameníkové uvařili přes 800 hektolitrů, o 150 litrů více než loni.

Pivovar ve Velkém Březně připravil pro adventní období čtrnáctistupňový světlý ležák. Celkem 1500 hektolitrů svátečního piva se začne čepovat od nadcházející neděle. K obnovení tradice vánočních piv, která se na našem území v minulosti vařila, velkobřezenští sládci sáhli předloni. „Pro pivní fajnšmekry jsme obnovili unikátní, osmdesát let starou recepturu," uvedl vrchní sládek pivovaru Petr Hauskrecht.

Adventní vanilkové pivo


V loňském roce po takřka třech stoletích znovuotevřený Únětický pivovar uvařil od začátku října šest várek třináctistupňového vánočního speciálu. Pražský Pivovarský dům již poněkolikáté v řadě nabídne svým hostům adventní vanilkové pivo, které se podává s vanilkovým rohlíčkem.

V podstatě každý pivovárek na Vánoce něco speciálního připraví," řekl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Zatímco restaurační minipivovary ve velkých městech podle něj v předvánočním období zaznamenávají například díky firemním předvánočním večírkům nárůsty tržeb, v menších obcích zvýšené prodeje pěnivého moku díky Vánocům příliš nepociťují.

04.12.2012
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum