Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Tiskové zprávy     |   Přehled všech článků


Březňák zná vítěze soutěže Hledá se pivní znalec

Zdroj: Tisková zpráva   

Velké Březno (Ústecko) 17. ledna (PROTEXT) - Pivo Březňák našel svou novou tvář pro limitovanou edici roku 2013. Ve Velkém Březně proběhlo finále soutěže Hledá se pivní znalec, kterého se zúčastnilo celkem sedm semifinalistů z celé České republiky. Mezi finalisty se probojovaly i tři ženy, které svedly svůj souboj se čtyřmi muži.

Do Velkého Března přijeli změřit své síly a pivní znalosti úspěšní semifinalisté vybraní vrchním sládkem Petrem Hauskrechtem. Porota si na ně připravila dvoukolové finále namíchané z vědomostního kvízu a degustace piv produkce společnosti Heineken. Porotci složení z odborníků i laiků tak měli možnost posoudit a rozhodnout na základě objektivních i subjektivních kritérií o skutečném znalci piva.

Všichni semifinalisté, včetně pozvaných hostů a jejich doprovodu, tak měli příležitost si po druhém kole v čele s panem Josefem Helebrantem, specialistou na exkurze, projít pivovar a dozvědět se zajímavosti nejen o pivovaru samotném, ale i zásadách příprav piva, které se ve Velkém Březně zpracovává a vyrábí již po staletí tradičním způsobem.

V průběhu exkurze porotci zasedli a diskutovali nad výsledky obou kol. Po 50 minutách se shodli na konečném výsledku a našli skutečného znalce! Hodnocení nebylo snadné. Již samotné výsledky testu naznačovaly, že se v březenském pivovaru sešli opravdoví znalci piva. Zásadní změnu v pořadí ale přinesla druhá část, kdy favorit prvního kola nepoznal ani jedno z piv v připravené ochutnávce, a tak se posunul v celkovém hodnocení až na třetí pozici.

O první a druhé místo tak svedli vyrovnaný boj dva další semifinalisté - muži, kteří dosahovali konstantních - vysokých znalostí jak v teoretické, tak i praktické zkoušce. Vyhrála zkušenost, a tak se stal absolutním vítězem starší z nich, rodilý Ústečan pan Jiří Puc.

A co bylo podle porotců nejtěžší v celém finálovém kole? „S kolegy porotci jsme se shodli, že nejtěžší byla degustace piv, protože se samotnou ochutnávkou má zkušenost jen opravdu málo lidí. Důležité je nezapomenout prokládat jednotlivé vzorky soustem pečiva, kouskem sýra a salámu, který nám pomůže neutralizovat předchozí chuť, a tak nám dopřeje relativně neutrální prostředí potřebné pro zkoumání dalšího vzorku piva,“ říká vrchní sládek Petr Hauskrecht.

Mezi členy poroty zasedli vedle Petra Hauskrechta i bývalá paní sládková Jana Rostová, historik Muzea města Ústí nad Labem a vášnivý „Cibicholog“ Martin Krsek, současný představitel novodobého pana Cibicha František Sysel, člen Pivního sněmu Sdružení přátel piva Zdeněk Šťastný a šéfredaktor magazínu o pivu a pivovarnictví měsíčníku Pivo, Bier & Ale Pavel Borowiec.

17.01.2013
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum