Pivobraní v Náchodě

Pivofest v Turnově
Chmelařský institut Žatec

Starší články naleznete zde

Článek z kategorie: Ostatní články     |   Přehled všech článků


Zlatý pohár PIVEX, Salima a festival minipivovarů 2016 v Brně 17.-20.2.2016

Zdroj: Z. Vašíček   

V polovině února 2016 se opět příznivci nejen minipivovarů dočkají - čeká je velký svátek v Brně na výstavišti a v přilehlých prostorách městské části, rozkládající se mezi Starým Brnem ("Oltec") a vilovou čtvrtí Pisárky (Schreibwald), na které ještě před zhruba stoletím bylo velké pole, kde rostla především košťálová zelenina, zelí, karfiol a proháněli se zde zajíci...(trocha historie...).

Oproti loňskému roku, kdy v polovině ledna 2015 byly vyhlášeny výsledky soutěže Zlatý pohár PIVEX pivo 2015 a souvisejících soutěží, pořádaných tradičně spol. SNIP + CO z Brna, jde letos o ročník 24., který je svázaný i s veletrhem SALIMA. Ten má na BVV dvouletou periodicitu a loni se nekonal. Před rokem se ze 13 přihlášených pivovarů skvěle umístil např. Kozel, z východu republiky pak hned 4 vzorky pivovaru Holba ze skupiny PMS bodovaly v různých kategoriích.
Tradičně vždy šlo o soutěž lahvových piv, ale letos se pokračuje i v "zánovních" výčepních kategoriích, již 3. ročník - odnož soutěže se nazývá Zlatý soudek Pivex a zdá se, že se právě sem pomalu přelévá zájem přihlašovatelů. Tato soutěž je vyhlášena ve spolupráci s Veletrhy Brno a též s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským Praha (ten má pobočku i v Brně - Husovicích). Soutěžní degustace proběhne v úterý 16.2.2016 v pavilonu V brněnského výstaviště - zóna Pivex, za asistence odborných výčepních a dodavatelů techniky, jimiž jsou např. Linde Gas (plyn Biogon) a Thermotechnika Bohemia. V soutěži tradiční, trvající již od 90. let, s "lahvovými" kategoriemi se kromě velkých pivovarských skupin objevují letos z těch menších pivovarů např. Nymburk, Havlíčkův Brod, Pardubice. Ostatně každou, i tu opravdu kvalitní soutěž, je třeba postupně inovovat - vždyť za rok bude soutěž Zlatý pohár PIVEX slavit již kulatých 25 let ! Proto i pomalý posun od lahváčů k soudkům...I tak zůstávají hlavními kritérii hodnocení : plnost, chuť, říz, vůně a hořkost.
Letos je přihlášených pivovarů více - 15 s celkem 45 značkami různých piv. Tradičně je hodnocení anonymní a dvoukolové - poprvé se sešli porotci v listopadu 2015 a další kolo hodnocení proběhlo 27. ledna 2016 v tradičních prostorách hotelu Voroněž. Na tiskové konferenci, konající se během degustací, promluvil i nestor českého pivovarnictví, pan Antonín Kratochvíle, který si mj. posteskl, že kvůli vyvrcholení problémů s názvoslovím piv budeme letos zřejmě již naposledy testovat a vyhlašovat v kategoriích výčepních piv a ležáků...Nicméně je zřejmé, že zvláštní ocenění "Privilegium 11" bude letos zcela jistě uděleno a zdá se, že další ocenění, absolutní vítěz celého soutěžního ročníku v daném roce - "Champion Zlatý pohár PIVEX - pivo 2016", bude pokračovat i v kulatém ročníku příštím.

S potravinářskými veletrhy SALIMA souvisí i festival minipivovarů, kam je přihlášeno více než 100 piv z 35 minipivovarů z celé ČR. Zde budou mít možnost i návštěvníci, v již zmíněné zóně pav. V a dále i v křídle tradiční budovy pavilonu A2, se seznámit s těmito pivy, po uhrazení dalšího zvláštního vstupného (základní vstupenky na veletrh SALIMA zde neplatí) - podmínky viz níže. Osobně doporučuji si udělat předem seznam minipivovarů a piv, které chci ochutnat a zakoupit "dotočnou" od 17 hodin za 200 kč, v případě snahy ochutnat opravdu jen pár vzorků, které Vám třeba někdo doporučil, se vyplatí spíše "polední" varianta za 100 kč - ovšem pro toho, kdo má zrovna čas nebo si může vzít dovolenou...Detaily viz níže:

Na brněnském FESTIVALU MINIPIVOVARŮ 17.-20.2.2016 při veletrzích SALIMA se návštěvníci v zónách zaslíbených pivu - obdelníkový pav. V s "vlnitou střechou" a naproti pav. A2 (křídlo) - mohou setkat hned se 3 druhy vstupenek při příchodu do těchto prostor - a to:

V době od 11:00 do 13:00 hod.Vstupenka za 100 Kč - na 5 degustačních kuponů – návštěvník může ochutnat až 5 vzorků, ale kupony se pak dají libovolně dokupovat – do 13.00 hodin za 100,-- kč , resp. po 13.00 h za níže uvedených podmínek

V době od 13:00 do 17:00 hod.Vstupenka za 270 Kč - na neomezenou pivní konzumaci, návštěvník je označen barevnou ID páskou na ruku pro daný den.
V době od 17:00 do 18:00 hod.Vstupenka za 200 Kč - opět na neomezenou konzumaci, návštěvník je označen barevnou ID páskou pro daný den, tzv. „dotočná“.

V ceně vstupenky je seznam pivovarů se situačním plánkem, sklo (ale můžete si přinést i vlastní...). Návštěvníci budou označováni pro vstup ID páskami, které budou různě barevně odlišeny podle dnů. Tato identifikace slouží i jako "vrácenka" v případě opuštění zóny např. pro využití WC, občerstvení apod. Degustační vzorek je stanoven na „přibližně 1 dcl“.

Přeji Vám skvěle naladěné chuťové a čichové receptory, včetně těch zrakových vjemů, ať si objevíte "své favority a skryté pivní poklady" a později třeba i návštěvou minipivovarů podpoříte ten který konkrétní region ČR.
Z Brna zve Zbyněk Vašíček, volný novinář

07.02.2016
Reakce na tento článek: Reaguj
Na tento článek zatím nikdo nereagoval. Můžete být první, kdo zareaguje!

Vkládání reakcí bylo dočasně pozastaveno

Doporučujeme: Spojovací materiál. Nabízí široký výběr matice, šroubky, hmoždinky, vruty a další spojovací materiál


 

 

Copyright © 1998 - 2021 Drahomír Míša, designed by Mikebike, code by Kulpa, Otry

Doporučujeme:

    You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'and url = ''' at line 1
  • WINE.CZ - vinařský a vinohradnický server - moravské víno - aktuality, diskuse, akce
  • CATFISH.CZ - catfish, sumci, čeledi, potrava, nemoci, fotky, forum